Lakıl Kiraz Nedir?

lakıl kiraz

Lakıl kiraz, bodur meyve ağaçlarında salkım şeklinde yetiştirilerek İstanbul başta olmak üzere pek çok şehre gönderilmektedir. Lakıl Kiraz’ın yetiştiriciliği bodur meyve ağaçlarından meyve üretmesi ile adından söz ettiren Bursa’nın İznik ilçesinde yapılıyor. Salkım şeklinde büyümesi ile ünlenen Lakıl Kiraz’ın sadece bir salkımı 1,5 kilograma kadar gelebiliyor. Bu kiraz türünün 30 liraya kadar alıcı bulduğu biliniyor.

Bursa’nın ilçelerinde son dönemlerde adından sıkça söz ettirerek dikkatleri üzerine çeken bodur kiraz ağaçlarının yıl içerisinde 2.500 tona kadar meyve verebileceği tahmin ediliyor. Diğer kiraz türleri ile kıyaslandığı zaman lezzeti, kalitesi, aroması ve görünümü ile dikkatleri üzerine çekmektedir.  Bu kiraz türüne olan rağbetin ise her geçen gün arttığı görülmektedir.

Lakıl Kiraz Özellikleri

Bursa’nın İznik ilçesinde Lakıl Kiraz’ın yetiştiriciliğini yapan kişiler kirazın kalitesi, aroması ve iriliğine bağlı olarak toptan satın alım yapan tüccarlara 4 ile 12 tl arasında satışını yapmaktadır. Ayrıca ilçe halkından bu kiraz türünün yetiştiriciliğini yapmakta olan kişiler sevdiklerine, akrabalarına ve yakın komşularına verdikleri önemi göstermek için bu kirazı armağan olarak götürmektedir. Henüz ülkemizde önemi çok fark edilemeyen bir kiraz türü olsa dahi zamanla üretiminin ve satışının yaygınlaşacağı düşünülüyor. Konuyla İlgili Haber İçin Tıklayınız

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir