Ladin Ağacı Özellikleri

Ladin ağacı kozalaklılar takımından çamgiller familyasına ait olan bir ağaç türüdür. Kuzey yarım kürede soğuk ve ılıman ortamlarda yetişir. Her mevsim yapraklarında ki yeşil özelliği koruyan ladin ağaçlarının gövdesinde ise çatlayarak dökülen kahverengi kabuklar vardır. Piramit şeklinde olan ağaçta dallarda sıra ile dizili olan iğne şeklinde yapraklar uzun süre yaşamaktadır. Bu yapraklar da en önemli özelliklerden birisi de çam yapraklarından daha uzun ve sivri oluşudur. 30 – 40 metre boyuna ulaşabilen ladin ağaçlarının odunları diğer ağaçlara göre daha kolay işlenir yapıdadır.

Ladin Ağacının Kullanıldığı Alanlar

Kolay işlenebilir yapısıyla ham madde arayıcıları tarafından sıkça tercih edilen ladinin çok fazla kullanım alanı mevcut durumda. Üreticiler yapı işleri, müzik aletleri ve uçak yapımı, doğramacılık, selüloz, kağıt endüstrileri, ve maden ocakları gibi pek çok farklı alanda ladin ağacını sıklıkla kullanılmaktadır.

Ladin Ağaç Türleri

Ladin ağacının bilinen 40’a yakın türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Mavi ladin, Ak ladin ya da bilinen diğer adı ile kanada ladini, Avrupa ladini, Balkan ladini, Alaca ladin, Himalaya ladini, Kara ladin, Kırmızı ladin, Sibirya ladini, Sahalin ladini, Salkım ladini, Kaplan kuyruğu ladini, Doğu ladinidir.

Tohum ile Ladin Yetiştiriciliği

Öncelikle tohumları bir kasaya ekmek ve ladin ağacının yapısı gereğince ılık bir yerde bulundurmak gerekmektedir. Nisan sonu veya Mayıs ayı gibi tohumların çimlenmesi gerekir. Çimlenen fidanlar tohumlarına ve köklerine zarar verilmeden bir poşet veya tenekeye alınıp burada 1 yaşına kadar bekletilmeli ve 1 yaşına geldiği uygun şartların sağlanmasıyla istenilen bölgeye dikilebilir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir