Labada Nedir?

labada nedir

Karabuğdaygiller familyasından bir bitki olan labada, evelik, efelek, develik gibi isimlerler ile de anılmaktadır. Çok yıllık bir bitki olan evelik otunun birçok faydası bulunmaktadır. Kanı temizleyerek mikroplara karşı mücadele veren bu sihirli ot geçmişten günümüze şifa niyetine kullanılmaktadır. En eski bitki türlerinden biri diyebileceğimiz bu şifalı ot kısa boylu ve çalı şeklindedir. Halk tarafından ıspanağa benzetilen lâbadanın özel olarak yetiştirilmesi gerekmez kendi başına da kolayca yetişme imkânı bulabilir. Yabani ot olarak bilinen Lâbada kolaylıkla temin edilebilir.

Akla gelebilecek en ufak nezle, grip gibi hastalıklardan mide problemlerine kadar her türlü rahatsızlıklarda rahatlıkla kullanabileceğimiz ve yarar sağlayan bu şifalı ot için her derde deva diyebiliriz. Bitkinin yapraklarında fosfor ve demir maddeleri, köklerinde ise nişasta ve antrakinon bulunmaktadır. Bunların dışında iştah açıcı etkiye sahip olduğundan kilo problemi olan kimselerin bu bitkiyi kullanmaları sakıncalıdır.

labada nedir

Yeşilimsi renge sahip bu bitki küçük küçük çiçekler açar ve çiçeklerindeki tohumlar aracılığıyla yayılma imkânı bulur. Yaprakları ıspanağa benzer şekilde pişirilerek yenilebilir bu durum herhangi bir tehlike içermez. İnsan bedeni üzerinde bu denli pek çok etkisinin olması bu bitkiyi ilaç sanayisinde de kullanılabilir hale getirmiştir. Bu ottan aynı zamanda çayda elde edilebilir. Bu bitkinin ekşi olmayan türlerinin yaprakları sarma yapımında kullanılır bunun yanında yaprakları c vitaminin deposudur. Kabızlığı önleyip, bağırsakları temizleyici, sindirim ve boşaltım istemlerinde hızlandırıcı etkileri de bulunmaktadır.

Vücut direnci zayıf olan bedenlerindeki insanların mutlaka bu sihirli otu kullanması gerekmektedir. Çünkü bu şifalı bitkiden elde edilen çay kanı temizler ve vücudu daha dirençli bir pozisyona getirir. Çayın kaynatılmadan içilmesi önerilir. Sıcak suda demlendikten sonra tüketilen bu çay midesini bozan kişilerde ılık tüketilerek mide problemlerinin giderilmesinde kullanılır. Yaprakları sayesinde hazırladığımız lapa romatizma ağrılarına çok iyi gelmektedir. Romatizma hastaları da bu bitkiyi tercih ettikleri için pişman olmayacaklardır.Labada Bitkisi Çayı ve Kullanımı İçin Tıklayınız

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir