Kurutulmuş Havuç Nasıl Yapılır ve Faydaları

kurutulmuş havuç

Havuç, maydanoz ailesine mensup şekil olarak koniye benzeyen turuncu bir renge sahip olan bir kök sebzedir. Havuç içindeki beta karoten fazlalığı sayesinde güçlü bir antioksidandır. Beta karoten havuca turuncu rengini verir. Vücutta A vitaminine dönüştürülen beta karontenin saç ve tırnak sağlığı, kalp ve göz sağlığı, güzel ve sağlıklı bir cilt yapısı gibi birçok faydası vardır. Genellikle taze olarak tükettiğimiz havuç kurutularak da kullanılabilir. Kurutulmuş havuç bozulmadan daha uzun süre de tüketilebilir ve besin değerleri değişmeden kalır.

Evde kurutulmuş havuç yapmak zor değildir. Kurutulmuş havuç için ilk önce yapılması gereken havuçları yıkayıp daha sonra da dış kabuklarını soyacakla soymaktır. Havucu soyduktan sonra mutfak robotu, doğrama aleti veya rende yardımı ile küçük parçalara ayırmamız gerekmektedir. Tepsiye yağlı kağıt sererek üzerine küçük parçalardaki havuçlarımızı sereriz. Serin ve güneş alabilen bir yere koyarak kuruyana kadar ara sıra karıştırarak havalandırırız ve ara sıra çevirerek havucun her yerinin iyi bir şekilde kurumasını sağlarız. Beklemek istemiyorsak eğer havuç parçalarını fırına vererek de kısa süre içinde kurutabiliriz kuruttuğumuz havuçları cam kavanozlarda saklamak sağlık açısından daha uygun olur.

kurutulmuş havuç

Kurutulmuş havuçlar birçok yerde kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarına birkaç örnek verebiliriz. Çay olarak demleyip içebiliriz, keklere, yemeklere, salatalara ve hazır olarak aldığımız çorbalara ekleyebiliriz.

Kurutulmuş Havucun Sağlığımıza Faydaları

Kurutulmuş havucun insan vücuduna sayısız faydası vardır. Özellikle içeriğindeki beta karoten sayesinde yenildiğinde vücudun A vitamini ihtiyacı karşılanır. Göz sağlığı için önemlidir. Çünkü araştırmalar havuç tüketen insanların glokom hastalığına daha az yakalandığını tespit etmiştir. Havuç içindeki maddeler kanser olma riskini de düşürmektedir. Özellikle prostat, akciğer ve kolon kanseri türlerinde daha da belirgin olarak havucun faydaları görülmektedir. Kalp sağlığına da destek sağlayan havuç kalp krizi riskini azaltır ayrıca kalp krizine bağlı felç riskini de en aza indirir. Havuç çiçeği burnunda olan annelere de süt artırma konusunda destek sağlar. Astım ve bronşit gibi nefes yolu hastalıklarında da faydalı bir besindir. Bakımlı bayanlar bol bol havuç tüketerek sağlıklı, taze ve canlı bir cilde sahip olabilirler.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir