Kum Zambağı Nasıl Yetiştirilir?

kum zambağı

Özel çiçek türlerinden biri olan kum zambağı bu bakımdan yalnızca deniz kıyılarında yaz ayları ortalarına doğru yetişmektedir. Ülkemiz deniz kıyılarında da yetişen kum zambağı, oldukça hoş bir kokuya sahip olan, güzel çiçekleri bulunan bir çiçek türüdür. Daha çok gece vakitlerinde güzel kokusu çevreye salan kum zambağı ülkemizde en fazla Akdeniz ve Ege deniz kıyılarında kendiliğinde yetişmekte ve olumsuz dış etkenlere maruz kalması nedeniyle bir müddet sonrasında ömrünü tamamlamaktadır. Soğanlı bitki türlerinden olan kum zambağı anavatanı ise Akdeniz kıyılarıdır.

Kum Zambağı Yetiştirilmesi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kum zambağını dilediğiniz müsait bir ortamda gerekli olan bakımları yaptığınız takdirde yetiştirebilirsiniz.  Yetiştirilmesi konusunda ilk olarak en az yarım metre derinliğe sahip olan bir saksı temin etmenizdir. Kum zambağının yapay toprak türlerinden hoşlanmaması nedeniyle, ikinci aşama olarak humuslu kara toprak, kırmızı toprak, dere kumu, ince poza taşı, eski koyun gübresi temin edip, tümünden eşit ölçüde karıştırmalısınız.

Bu aşamadan sonrasında ise, en alt kısma 2 parmak yükseklikte olacak biçimde çakıl taşı döşemelisiniz, üzerine ise deliklerin kapatılması açısından ince ponza taşı ilave etmelisiniz. Taşların üzerine yaklaşık olarak 10 cm yükseklikte olacak şekilde ince poza taşı karıştırın, hemen akabinde ise kırmızı killi toprak doldurun.

kum zambağı

Hemen akabinde gerekli toprağı karıştırıp doldurun, toprağın üzerine 2 parmak yüksekliğinde kum yayıp soğanları yerleştirin, arta kalan boşlukları ise kumlar ile doldurun. Sonraki aşama olarak da bol su ile sulayın.Unutmayın, kum zambağı güneşi oldukça sevmektedir. Bu bakımdan özenle hazırlamış olduğunuz kum zambağı saksınızın güneş gören bir ortamda sürekli olarak bulundurun.

Toprak Değiştirme İşlemi

Saksınızdaki toprağın değiştirilmesi işlemini ise 4-5 yılda bir yapmanız yeterli olmaktadır. Bu bakımdan bitkinin yetiştirilmesinde toprağın değişim işlemi oldukça basit ve uzun aralıklı olabilmektedir.

Sulama İşlemi

Yoğun emek vererek hazırlamış olduğunuz kum zambağı saksınızı yalnızca haftada bir defa bol miktarda sulamanız yeterlidir.

Kum Zambağı Özellikleri

Güçlü kök yapısı sayesinde olumsuz dış etkenlere karşı uzun süreli olarak dayanıklılık gösteren bir çiçek türüdür.

Kum zambağını güçlü kılan etkenlerden biri de bilinenin aksine köklerinin 2 metre oranında toprağın altında olmasıdır. Bu sayede yerinden sökülmesi oldukça güç olabilmektedir.

Anavatanı Akdeniz kıyıları olmasına rağmen, başta ülkemiz olmak Akdeniz kıyıları boyunca yer alan ülkelerde kum zambağı bolca yetişmektedir.

Kum zambağının yetiştirilme aşamaları her ne kadar biraz zahmetli olsa da, bakım işlemleri son derece basittir.

Yetiştirilme aşamalarından sonrasında düzenli olarak bakımının yapılması durumunda kalıcılığını uzun yıllar sürdürmektedir.

Ülkemizde yoğun olarak yetiştirilen bu çiçek, evinizin bahçesinde yetiştirebilir ve bu sayede evinizin bahçe içerisinin ve hatta evinizin iç bölümlerinin hoş bir kokuya sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Zambak Çiçeği Bakımı

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir