Kök Uru (Agrobacterium Tumefaciens) Nedir?

kök uru

Kök uru hastalığı, meyve ağaçları, ormanda yetişmekte olan ve park ağaçlarının bazılarının kök boğaz kısımlarında görülmekte olan bir hastalıktır. Taçgali de denilmekte olan bu hastalığın yerleşim yeri ağaçların kök boğaz kısımları olsa da ağaçların kök ve toprak üstünde yer alan aksamlarında da görülebilmektedir. Hastalığa gal denilmesinin sebebi ur, gal ya da kanser hastalığı olmasından kaynaklanmaktadır.

Kök urunun ilk belirtisi küçük oluşumlu olan bir urdur ve bu ur her yıl daha fazla büyür. Henüz 2 ya da 3 yaşında olan fidanlara yerleşen nohut büyüklüğündeki urun yapısı fidanlarda yumuşak ve düzgün yüzeye sahiptir. Fidan büyüyüp ağaç haline dönüştükçe dış yüzeyi kurumaya başlayarak esmerleşir ve pürüzlü bir görünüm alır. İrileştiğinde ise yan köklerini yok etmeye başlar. Urlar yaşlandıkça parçalanmaya başlar ve toprağa dökülerek ağacın toprağına karışmaya başlar. Urlar toprağa döküldüklerinde ölü oldukları için içlerinde bakteri bulunmamaktadır. Bu neden ile ağaca bu hali ile zarar vermemektedir.

Kanser asmanın ise yalnızca kol, çubuk ve gövde bölgesinde yer almaktadır. Asmanın henüz genç döneminde bulaşır ise gövde kısmındaki kabartılar belli belirsizdir ama kabartılar zamanla çatlayarak yara haline dönüşür ve yaralar asmanın kanser olduğunun en büyük belirtisidir. Bu kanser yaralarına ise halk arasında sıraca ya da uyuz denilmektedir.

kök uru

Enfeksiyona henüz fidan halinde yakalanan ağaçlar iyi gelişmezken genç ağaçlar enfeksiyondan çok etkilenerek kısa sürede kururken yaşlı ağaçlarsa az ve kalitesiz meyveleri ile dikkat çekerler.

Kök uru hastalığının nedeni bakteridir ve bakterinin en uygun gelişim sıcaklığı 25 ila 30 derece arasında değişmektedir. Minimum sıcaklık değeri ise 0 derecedir. Bakterinin ortadan kalkabilmesi için termal ölüm noktası 50 ila 52 derece arasında değişmektedir. Toprak işlendiği zaman virüs daha az üreyebilmektedir. Fakat işlenen toprakta dahi virüsün gelişimini sürdürebilme imkanı bulunmaktadır.

Kök uru ile ziraai mücadele

Fidanlık ya da meyve için plantasyon kurulum esnasında kesinlikle ağır ve nemli toprak tercihinden kaçınılmalıdır. Ayrıca tesis kurulduktan sonra drenaj kanalları açılarak desteklenmelidir.

Toprağa sürekli olarak çiftlik gübresi verilmesi iyi değildir bu nedenle kompeze gübre tercihi önerilmektedir.

Aşıdan anaç kalem alındığında dikkat edilmeli ve yara yerinden bakteri girişinin engellenebilmesi için aşı yerleri aşı macunu yardımıyla kapatılmalıdır.

Toprağın altındaki zararlı bakteriler ile mücadele edilmeli ve fidanlıkta bulunan kanserli fidanlı derhal imha edilmelidir. Bu sayede diğer fidanların hastalıktan etkilenmesi engellenebilir.

Fidanlığın kurulumundan önce fidanlıkta bulunan toprak alınmalı ve testlerden geçirilerek fidanlıktaki toprağın bakteriyi içerip içermediği analiz edilmelidir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir