Kızılçam Ağacı – Özellikleri

Orman ağaçları türlerinden iğne yapraklı ağaçlar grubundan olan Kızılçam  Ağacı Türkiye’de bulunan 5 çam ağacı cinsinden biridir. Yaygın yetişme alanıyla yüksek boyuyla diğer çam ağaçlarından ayrılan Kızılçam Akdeniz Bölgesi ağaçlarındandır.

Türkiye’de sarıçam, karaçam, Halep çamı, kızılçam ve fıstık çamı olmak üzere beş çam cinsi vardır.

Dünyada Türk Çamı – Türk Kızılçamı olarak tanımlanan, çamgiller ailesinden Kızılçam ağacı, yoğunluk olarak Akdeniz Bölgesi’nde görülür. Doğu Akdeniz’de, Kızılçam ağacının 20-25 metreye kadar olanına rastlanmaktadır.

Özellikleri

Akdeniz ağaç türlerinin en yüksek ağaçlarından Kızılçam sıcaklığa ve kuraklığa dayanıklıdır. Farklı toprak cinslerinde hızlı büyüme özelliğine sahiptir. Deniz seviyesinden 1300– 1650 m yüksekliğe kadar yayılım göstermektedir.

kizilcam-yapragi

Kızılçam yaprağı: İğne yaprakları 10–16 cm uzunluğuna sahiptir. Yaprakları, kalın ve serttir. Koyu yeşil renklidir. Yeni çıkan sürgünleri kızıl ve kalındır.

Kızılçam yaprakları tipleri:

Yaygın olan kızılçam yaprağı türü yoğun iğne yapraklıdır. Dipten çok dallı ve yuvarlak tepeli, uzun iğne yapraklı ve piramidal tepesi olan kızılçam yaprağı tipleridir.

Kızılçam kozalağı: Parlak açık kahverengidir ve 6–11 cm uzunluğundadır. Çok kısa saplıdır. Kızılçam kozalağı bir tane ise sürgünlere dikey oturur ya da birden fazla ise sürgünü çevreleyerek yerleşir.

kizilcam-kozalagi

Kızılçam fidanı: Kızılçam fidanı fiatları 9 – 11 TL arasında değişmektedir.

Kızılçam kereste olarak, odunu ihraç edilir. Türkiye’de özellikle ambalaj sanayinde ve inşaat sektöründe kullanılmaktadır.

kizilcam-ozellikleri

Kızılçam ağacı nerelerde yetişir?

Dünyada yayılış gösteren Kızılçam ağacı en büyük yayılışını başta Doğu Akdeniz Havzası olmak üzere Türkiye’de yapar. Bu yüzden Türk Kızılçamı olarak da tanımlanmaktadır.

Türkiye’de yaklaşık olarak 3.729.866 hektar kızılçam ormanı vardır.

Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgeleri, Karadeniz sahilleri, Sinop Çam gölü yöresinde, Kızılırmak, Yeşilırmak, Sakarya ırmaklarının vadileriyle İç Anadolu içlerine doğru yayılış gösterir. Ankara-Beypazarı, Eskişehir-Sarıcakaya, Tokat-Turhal, Amasya-Göynücek ve Amasya-Aydınca gibi şehirlerde Kızılçam ağacı bulunur. Girit ve Kıbrıs adaları ile Ege adalarında Kızılçam bulunmaktadır.

Paylaş

One thought on “Kızılçam Ağacı – Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir