Kırmızı Lahana Yetiştiriciliği

kırmızı lahana

Kırmızı lahana, yaklaşık olarak iki yılda gelişim gösteren bir sebze türüdür. Bu gelişimin birinci senesi vegetatif, bir sonraki senesi ise generatif olarak belirtilir. Kırmızı lahananın gövdesi yaklaşık olarak 50 cm civarı ile 120 cm civarı bir boyuttadır. Bu türün yaprakları damar büyüklüğü, renk değişikliği gibi çeşitli özellikler konusunda farklılıklar gösterebilirler.

Yetiştirme işi tohum ekimi yöntemi ile gerçekleşmektedir. Ekim yapıltıktan iki sene sonra lahana çiçeklenmeye başlar. Daha sonra ilerleyen dönemlerde yaprakların kenarlarında çiçek salkımları baş gösterir. Üzerinde çiçek açan bitkinin yan sürgün çiçekleri de görünmeye başlar. Döllenme sürecinden sonra yapraklar dökülür, bitkinin dişi organı hızla büyümeye başlar. Bitki üzerinde oluşan meyveler bakla şeklini aldıktan sonra olgunlaşmaya başlar. Bu olgunlaşma ilk önce sarı renkte olur, ilerleyen dönemlerde ise kahverengi rengini alır.

kırmızı lahana

KIRMIZI LAHANA HANGİ İKLİM ŞARTLARINDA YETİŞİR?

Gereken iklim koşullarında çok ender rastlanan bir iklim türü aranmamaktadır. Ortalama sıcaklıkta, hatta ılıman diye tabir edilen iklim koşullarında lahana rahatlıkla yetişebilir. Bitkinin çiçeklenme evresinde sıcaklık çok önemli bir husus olduğu için güneşin aşırı derecede olması yaprakların kalitesini azaltır. Aşırı sıcaklar, birçok meyve ve sebze için olumsuz koşulların başında gelmektedir. Kırmızı lahana yetiştirmek için en uygun sıcaklık ortalama 20 derece olarak bilinir.

Bitkinin çiçeklenme evresi için ihtiyaç duyulan sıcaklık 10 dereceden düşük bir derecedir. Bu derecede bitki yaklaşık 7 hafta gibi bir süre içerisinde çiçek açmaya başlar. Bölgede aşırı rüzgar olması da kırmızı lahana yetiştiriciliğini olumsuz etkiler.

KIRMIZI LAHANA HANGİ TOPRAK TÜRÜNDE YETİŞİR?

Yetiştirmek için özel bir toprak kullanmanıza gerek yoktur. Zira kırmızı lahana bu konuda yetiştiricisine sorun yaratmaz, neredeyse çoğu toprak türlerine uyum sağlar. Yine de ekilen toprağın su tutma özelliğinin bol olması yetiştiricinin faydasınadır. Tohum ile birlikte ekilen kırmızı lahana, fide ile de ekilebilir. Fide ile yapılan eimlerde tohumun ekimden yaklaşık olarak 30 gün önce verilmesi gerekmektedir. Ayrıca da ekilen tohumların üzerlerine 1 santimetre boyunda bir kapak atılması gerekir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir