Kestane Ağacı Özellikleri

Çalı formundaki ağaçlardan olan kestane ağacı, orman ağaçlarındandır. Kestane yapraklarının yanında tomurcuk oluşur ve bu tomurcuğun yanında da yalancı uç tomurcukları diye adlandırılan tomurcuklar bulunur. Pul ile örtülü olan tomurcuklar genelde üst üste binmiş şekildedir. Sarmal şekle benzetebileceğimiz yaprakları, dişli bir yapıdadır.Kestane tohumları Doğu Asya, Güney Avrupa, Güneybatı Asya’da sıklıkla tüketilmektedir. Güney Avrupa’da da kestane oldukça fazla tüketilir. Bunun nedeni ise, buğday ununun yeterli seviyede burada olmamasıdır. Burada yaşayan halk karbonhidrat gereksinimini bu üründen karşılar.

Ülkemizde kestane daha çok şekerleme için kullanılır. Bursa da ki fabrikalarda şekerlemesi yapılır; ama kestaneler Aydın ilinde yetişir. Aydın’da yetiştirilen kestaneler de buraya taşınır. Kestane ağaçları çok dayanıklı olduğu için, kereste olarak da kullanılmaktadır. Mobilya sektöründe sizde mutlaka kestane ağacının kullanıldığı mobilyaları görmüşsünüzdür.

Kestaneler geçmişten günümüze kadar insanlar için önemli besin kaynaklarından biri olmayı başarmıştır. Geçmiş yıllarda kestane tüketimi çok daha fazlayken, günümüzde bu tüketim de düşüş söz konusudur. Özellikle Alp’ler de yaşayan insanlar için, kestane ekmek kadar önemli bir besin haline gelmiştir. Bu bölgede bir kişiye 150 kilo kadar kestane düştüğü saptanmıştır.

Kestanenin en güzel yanlarından biri de, çok kolay yetişebiliyor olmasıdır. Hiç bir gübreye ihtiyaç duymayan kestane ağaçları, tarımsal ilaçlara da bağımlı değildir. Tamamen organik bir besin olan kestane, bu özelliği sayesinde de diyet listelerinin önemli maddelerinden biri haline gelmiştir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir