Kenger Bitkisi İle Yapılan Yemekler

kenger bitkisi yemekleri

Doğadaki en kötü görünüme sahip bitkilerden birisi olan Kenger Bitkisi, görünüşünün aksine oldukça farklı. Akdeniz, Ege, Ortadoğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görülür. Dağlık ve kır bölgelerde ortaya çıkar. Mor renkli çiçeklere sahip tüylü, dikenli bir bitkidir. Gövdesi kesildiğinde sütü çıkar. İlkbahar döneminde büyümeye başlar. Kenger otu oldukça lezzetli bir bitkidir.

Dikenlerinden ayrılıp soyulduktan sonra çiğ olarak yenilebilir. Mayıs ayında olgunlaşan başları toplanır ve çıkan tohumlar kavrulur. Bu sayede lezzetli bir kenger kahvesi elde edilir. Daha çok Akdeniz ve Ege bölgesinde meşhurdur. Doğu bölgelerinde ise sakızı yapılır. Dikenli bölge ayıklandıktan sonra toprağın altında olan gövdesi soyulur ve sütünün çıkması için kesilir. Çıkan sütten kenger sakızı yapılır. Bu sakızın sert bir yapısı olduğundan yumuşak kıvamına ulaşmak için biraz fazla çiğnenmelidir.

Kenger Bitkisi ile yapılan yemekler genelde çok lezzetli olur ve bu tarifler otun faydalı özelliklerini de öldürmez.
Kenger Otu Kavurması: Zeytinyağı tencereye eklendikten sonra doğranmış soğanlar, pembeleşene kadar karıştırılır. Dallarından ayrılan kenger kökü doğranılarak tencereye eklenir. İsteğe göre salça, karabiber ve tuz eklendikten sonra üstüne yumurta kırıp karıştırılır. Yumurta piştikten sonra servis edilir.

Kenger Otu Yemekleri

Kenger Turşusu: Yapımı oldukça basit olan bu turşu için yine kengerin gövdesi kullanılmaktadır. Tuzlu suyun içine kenger gövdesi ince dilimler halinde doğranılarak eklenir. 1 hafta kadar bekletildikten sonra kenger turşusu tüketime hazır hale gelir. Daha çok salatalarda kullanılır.

Kenger Türlüsü: Kenger gövdesi derin bir tabakta su eklenerek 1-2 saat bekletilir. Aynı şekilde taze sumak da bir bardak suda bekletilir. Bu esnada yarım kilo kuzu eti tencerede su eklenerek haşlanır. Haşlanılan etin üstüne zeytinyağı ve salça atılıp kengerler eklenir. 5 dakika sonra 1 bardakta bekletilmiş sumak suyu kengerin üstünden dökülür. Etler iyice pişene kadar beklenir. Piştikten sonra servis edilir.

Bu şekilde kullanılan kenger otunun faydaları da çoktur. Özellikle migren tedavisinde kullanılır. Derideki gözeneklerin açılmasını sağlar. Bel ağrısına ve karaciğere iyi gelir. Kenger sakızının da iştah açıcı özelliği vardır. Sert bir sakız olduğundan çiğnendiğinde diş etlerini güçlendirir. Ayrıca dişleri beyazlatma özelliği de vardır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir