arama

Katsura Ağacı Bakımı ve Özellikleri (Cercidiphyllum Japonicum)

katsura ağacı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Katsura ağacı bilimsel adı Cercidiphyllum Japonicum olan ve Cerkidiphyllaceae familyasına dahil bir bitkidir. Ağaç Çin ve Japonya’ya özgü bir bitkidir. Katsura ağacının ismi bazı durumlarda kokusundan dolayı karamel ağacı olarak adlandırılmaktadır ve karamel kokusu yaprak dökümü esnasında ortaya çıkmaktadır.

Katsura ağacı yaprak döken ağaç türleri arasında yer almaktadır. Fakat bu ağaç türü ülkemizde pek bilinmemektedir. Ağacın tek bir gövdesi bulunmaktadır ve gövdenin budanmasının ardından katsura ağacı düzgün ve pramidal şekle dönüşmektedir. Ayrıca ağaç yaşlandığında tepe kısmının düzgünleştiği görülmektedir. Yaprakları 10 cm çapında, kırmızı saplı ve kalp şeklinde çok sıktır.

katsura ağacı

Yaprakları yeniyken kırmızımsı olur. Mora dönükken alt kısımları zaman geçtikçe gümüşi ve koyu yeşile dönüşmektedir. Nisan ayında çiçekleri oluşan ağacın küçük meyveleri vardır ve yüksek kökleri bulunmaktadır. toprağın yüksek drenaja sahip olması gerekmektedir. Ayrıca organik madde bakımından zengin, kumlu aynı zamanda humuslu topraklardan hoşlanmaktadır.

Katsura ağacının kesinlikle yüksek sıcak ve aşırı rüzgara maruz kalacağa bölgelere dikilmemesi gerekmektedir. Bunun yerine en uygun dikim alanı hafif gölge alan bölgelerdir. Ayrıca ağaç dikildiği andan itibaren düzenli olarak sulanmaya başlanmalıdır.

Katsura Ağacı Hastalıkları

Katsura ağacının ciddi böcek ya da hastalık gibi problemi bulunmamakla birlikte sıcak, kuru ya da rüzgarlı alanlarda kavrulabilmektedir. Katsura ağacını dilerseniz gölge yapmak için dilerseniz sokak ağacı olarak kullanabilirsiniz.