Karnitin (L Carnitine) İçeren Besinler

karnitin içeren besinler

Karnitin yağ asitlerinin hücrelerimize taşınmasını sağlayan bir besidir. Ancak farklı olarak Carnitine, besinlerden oluşmaktadır. Yani kandan yağları hücrede mitokondriyal’e taşır. Bunlar da hücrede enerjiyi üreten kısımdır. Hücrede enerji üretir ve yağ yakımı böylece başlamış olur. Kısaca L Carnitine yağların enerji olarak kullanımına imkan sağlayan bir amino asittir. İnsan vücudu genellikle enerji için Carnitine’i kullansa da, bir çok hastalığın önüne geçtiği de bilinen bir gerçektir.

Bu özellikleri doğrultusunda Carnitine hem diyet yaparak zayıflamak isteyenlerin üzerinde durduğu bir asittir, hem de vücut yapmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı bir yöntemdir. Vücut genellikle böbrekler üzerinde Carnitin üretir. Bunun yanında Karaciğer de bir Carnitine üretim merkezidir. Ancak depolama işlemi aynı organlarda değildir. Depolama genellikle kaslarda, beyinde ve kalpte gerçekleşir. En büyük özelliklerinden bir tanesi de, iç organların etrafındaki yağların da yakımını sağlamasıdır. Carnitine, insan vücudu yaşlandıkça daha az ortaya çıkmaya başlar, böylece dışarıdan takviye ihtiyacı duyulabilir.

Yağ asitlerinin enerjiye dönüşmesi açısından L Carnitine kritik bir görevdedir. Bu sebeple üretimin yanında dışarıdan da takviye olarak alınması gerekmektedir. Genellikle sporla uğraşanlar bunu kapsül veya sıvı formda tüketmektedir. Ancak bu kimyasalların yan etkileri mevcuttur. Bunların yerine doğal yollardan almak daha sağlıklı olacaktır.

karnitin içeren sebzeler

Karnitin İçeren Besinler Hangileridir?

L Carnitine içeren besinlerin başında et gelir. Özellikle küçükbaş hayvanların ve bunların da kuzu olanlarının etinde yüksek miktarda bulunur. Bu etin seçilmesi ve pişirilmesine göre etkisi artar veya azalabilir. Bunun yanında bütün küçükbaş hayvan etleri aynı etkiyi gösterir. Bir diğer L Carnitine içeren besi de süt ürünleridir. Özellikle yumurta ve süt çeşitleri yüksek L Carnitine içerir. Hayvansal ürünlerden balık ve balık türleri de yine yüksek miktarda L Carnitine içerir.

Hayvansal besinlerden yüksek miktarda L Carnitine alınabilse de, hayvansal ürün tüketmeyenler sebzelerden de alabilir. Sebze ve meyvelerden en önemli ve yüksek L Carnitine içeren ürün Avokado’dur. Ayrıca kuşkonmaz ve kuru tahıl ürünleri de tüketilebilir.

Karnitin, sağlıklı yaşamak isteyen ve yağları enerjiye dönüştürerek hayatını kolaylaştırmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. Bu sebeple bunu doğal yollardan vücudumuza almak da en sağlıklı yoldur. Bunun için de bahsi geçen ürünlerin tüketimi çok önemlidir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir