Kardelen Çiçeği Bakımı

kardelen çiçeği bakımı

Bitkiler, bulundukları alana değer, görsellik ve sağlık getirir. Birbirinden farklı özelliklere ve görselliklere sahip olan bitki türleri de bu sebep ile günümüz modern toplum yaşantısı içerisinde kimi zaman dekoratif olarak, kimi zamanda da önemli bir hobi olarak son derece yoğun şekilde tercih ediliyor. Günümüzde her iki alan çerçevesinde de en yaygın şekilde kardelen çiçeği tercih ediliyor. Son derece etkileyici görünümü ve eşsiz kokusu ile kardelen çiçeği, günümüz modern yüzyıl dünyasının en popüler bitkilerinden birisi konumunda bulunuyor. Genel olarak ‘beyaz gelinlik giymiş’ yakıştırması yapılan kardelen çiçeği, bahçelerde eşsiz bir görsellik teşkil eder.

kardelen çiçeği bakımı

Kardelen Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Eşsiz görselliği ile herkesin ilgi odağı olabilen kardelenin bakımı noktasında son derece dikkatli bir şekilde hareket edilmesi gerekir. Bunun nedeni ise son derece narin bitki türlerinden birisi olmasıdır. Kardelen çiçeğinin doğrudan güneş ışınlarını alacağı bir noktada ekilmemesi gerekir. Kardelen ışığı dolaylı ışıklardan da mevcut gereksinimlerini karşılayabilme özelliğine sahiptir. Çok yüksek düzeydeki soğuk ya da tam tersi olarak sıcak hava koşullarından da hoşlanmayan kardelen çiçeğinin yapraklarına, çiçeklerine ve köklerine ciddi zararlar verebilir.

Bu yüzden de ortalama ve nemli hava koşullarının söz konusu olduğu noktalarda yetiştirilmesi gerekir. Saksıda yapılan kardelen çiçeği yetiştiriciliğinde, saksı değişiminin 2 yılda 1 defa olacak şekilde ilkbahar döneminin başı itibari ile gerçekleştirilmesi gerekir.

kardelen çiçeği

Kardelen Çiçeği Nasıl Sulanır?

Yaz aylarının sıcak ve bunaltıcı havasında kardelen çiçeği bakımı çerçevesinde, kardelen çiçeğinin su gereksinimlerinde artış yaşanacağından dolayı, yapılan sulama işleminin daha sık olması gerekir. Suyun toprak üzerinde her yere ulaşabileceği biçimde sulama yapılması gerekir. Çiçeğin sulanması esnasında kullanılan kabın her sulama işleminde mutlaka aynı seviyede, sulamaların aynı günde ve aynı oranlarda dökülmesi gerekir. Kardelen çiçeğinin görünümünde sıra dışı değişimler söz konusu olmadığı takdirde mutlak suret ile aynı şekilde sulamanın devam ettirilmesi gerekir. Kardelen çiçeğinin kış aylarında mutlaka oda sıcaklığının 12 derecenin altına düşmemesine dikkat edilmelidir. Kardelen çiçeğinin, çiçek açma dönemleri genellikle yaz ayları olur ve kış aylarına doğru çiçeklerini dökerek, dinlenme formuna giriş yapar. Kardelenin Özellikleri

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir