Karanfil Ağacı Nerede Yetişir? – Özellikleri

karanfil ağacı

Karanfil ağacı hoş kokusu ile bilinen bir ağaçtır. Anavatanı ve ilk olarak keşfedildiği yer Endonezya’ya bağlı ada olan Moluk adasıdır. Moluk adasında bulunduktan sonra hoş kokusu ve tadından dolayı ilk önce Endonezya’ya getirilmiş oradan bütün Afrika’ya yayılmıştır. Şuan Endonezya’dan daha fazla Afrika’nın diğer ülkelerinde yetiştirilmektedir. Ülkemizde yetişmemek ile birlikte Afrika ülkelerinden ithal edilmektedir.

Karanfil Ağacı Özellikleri

Karanfil Ağacı boyu 20 Metreyi aşabilen bir bitkidir. Gövdesi diğer ağaçlardan farklı olarak düz ve derimsi görünümlüdür. Her mevsim yeşil kalan geniş ve yeşil yapraklara sahip bir bitkidir. Tükettiğimiz karanfil ağacın çiçek kısmında yetişen sonra toplanıp kurutulan kısmıdır. Ağaç rüzgâr almayan ve çok fazla güneşe maruz kalmayan bölgelerde gelişimini daha hızlı göstermektedir.

karanfil ağacı

Tropikal iklim kuşağında yer alan bitkiler gibi Karanfil ağacı da nemli ortamları ve yüksek besinli toprakları sever. Karanfil ağacını çoğaltmanın iki farklı yolu vardır. Yeni filizlenmiş dallardan yapılan çelik yolu ile yapılabilirken tohumdan da yetiştirilebilir. Çelik yolu ile çoğaltmak tohumdan yetiştirmekten neredeyse 1 yıl daha kısa sürmektedir. Fakat ağacın çiçeklenip karanfil vermesi yaklaşık olarak 7-8 yılı bulmaktadır.

Karanfil bitkisi Uzakdoğu ülkelerinde toz haline getirilerek yemeklere baharat olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde de bütün olarak ağız kokusunu gidermek için ve çaya hoş koku vermesi için kullanılır. İçerisinde ki minareller sayesinde ağıza bir süre çiğnendiğinde insana ferahlık verip kötü ağız kokularını yok etmektedir. Bu sebeple restoran çıkışlarında karanfil verilmektedir.

Karanfil bitkisinin koku giderici özelliğinden ayrıca birçok hastalığa da iyi geldiği söylenmektedir. Öncelikle iyi geldi hastalıklar Gaz sıkışması, dikkat dağınıklığı, Mide bulantısı gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Sınava hazırlanan öğrenciler ders çalışırken ağızların 1 ya da 2 adet tüm karanfil atıp çiğnerlerse dikkatleri dağılmaz, uykuları gelmez.

Karanfil bu yönü ile iyi bir uyarıcı bitkidir. Aynı zaman da dişi ağrıyan kişiler biraz çiğnenmiş karanfili ağrıyan dişin üstünde bekletirlerse ya da dişin üstüne pamuğa sarılmış toz karanfil koyarlarsa karanfil diş ağrısını bir nebze de olsa dindirecektir. Karanfil Yağı Hakkında Bilgi İçin Tıklayınız

Paylaş

One thought on “Karanfil Ağacı Nerede Yetişir? – Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir