arama

Kalanşo Çiçeğinin Bakımı

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

 

Familyası: Crassulaceae

Anavatanı: Afrika ve Asya’nın tropik bölgeleri ve Madagaskar

Genel Özellikleri:  125’e yakın türü vardır.Sarı, pembe, beyaz, kırmızı, pembe, turuncu, beyaz küçük içekleri olan yaprakları etli ve sukulent( su tutabilen )  iç mekan süs bitkisidir.

Toprak Hazırlığı:

Bir miktar tınlı toprak,yaprak çürüntüsü ve kumun karışımıyla elde edilebilir.Toprak geçirgenliğini artırmak amacıyla perlit, kiremit parçaları koyulabilir.

Çiçeklenme:

Kalanşo Sonbahardan yaz başlarına kadar çiçek açar. K.blossfeldiana şubat-mayıs arası K.manginii Şubat-Mart arası çiçek açarlar.

Işık:

İç mekan bitkisi olduğu için direkt güneş ışığından korunmalı ve gölge, perdelenmiş ışıkta bulundurulmalıdır.
206302

Sıcaklık ve nem:

Oda sıcaklığı Kalanşo için idealdir. Kış aylarında 12-15 dereceye kadar dayanır fakat bundan daha düşük sıcaklıklarda yapraklarını döker.% 60- 70’lik orantılı nem yeterlidir.

Sulama:

Kalanşo çiçeğinin suya gereksinimi azdır. Yazın orta derecede nemli kalacak şekilde sulama yeterlidir fakat kuru bırakılmaması gerekir. Kış başlarında çiçeklendikten sonra 1 aylık dinlenme sürecine girer ve bu dinlenme döneminde sulama asgari olmalıdır.

Gübre İsteği:

Mayıs-Ağustos ayları arasında haftada 1 kez 1gr/l kompoze gübreye gereksinim duyar.Kaktüs gibi sukulent bitki olduğundan dolayı Mart-Ağustos aylarında ayda 1 kez olmak üzere Kaktüs besini verilebilir.Kalanşo çiçeğine Çiçeklenme olmaya başladığında potasyumlu gübre verilmelidir. Her bitki gibi zamanla topraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda en az bir kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır.

Kalanchoe-Grandiva-Pink-photo-Fides-3

Üretimi:

Tohum ve çelik ile üretilir.Köklerinden yeni bir bitki elde etmek amacıyla köklerden ayrılıp yeni bir bitki elde edilebilir.

Tohumla üretimde ilkbaharda(Mart-Nisan) toprağa ekilir ve çimlenme süresince 18-21 derece sıcaklıkta tutulursa tohumlar 10-14 günde çimlenir.Toprak sıcaklığı ise 20 derece olmalıdır.

Çelikle üretimde ise çiçeklenme döneminden sonra budanan dallardan tepe çelikleri alınarak dikilir.Kesilen dallar birkaç gün bekletilir öyle dikilir.

Crassulaceae_kalanchoe_flowers


Saksı değiştirme:

Her yıl Nisan aylarında bir boy büyük saksı ile değiştirilir.

Budama:

Toplu formda bitki elde etmek için saksı değiştirmeden sonra kuvvetlice budama yapılmalıdır.

Hastalık ve zararlıları:

Kışın 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yapraklarını döker, hava akımlarından etkilenir. Cereyandan korunmalıdır. Faza sıcak yada ıslak ortamda mildiyö ve yaprak bitleri görülür.

 

 • sfevzim
  2 sene önce

  İyi Günler, Kalanşor çiçeği aldım yeni çiçeklenmeye başlamış, hemen plastik saksısını değiştirdim seramik saksıya aldım fakat saksım iki kat büyük saksının büyük olması çiçeğin gelişimini olumsuz etkiler mi ? Bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  0
  yorum beğen
 • esin
  2 sene önce

  Merhaba benim kalanşom çiçek açmadığı için bir dalını koparıp yeniden saksıya diktim tekrardan nasıl çiçek açtırabilirim acaba yardımcı olur musunuz

  0
  yorum beğen
  • bitkicenter
   2 sene önce

   Kalanşo Çiçeği dört mevsim çiçek açabilen bir bitkidir. Bitki çiçek açtığında çiçekleri solduğu zaman dalından koparmanız lazım, bunu yapmadığınızda tekrar çiçek açması çok uzun sürebiliyor. Siz solan çiçekleri dalında bırakmış olabilirsiniz o yüzden çiçek açması uzun sürüyor olabilir.

   Diğer yandan, güneşe bakan yönünü ayda bir defa değiştirmenizde fayda var.

   Yeni dal dikimi Nisan-Mart aylarında yapılmalı ve koparılan dal bir kaç gün bekletilip öyle dikilmeli.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   0
   yorum beğen