İris Çiçeği ve Hikayesi (Mezarlık Zambağı)

iris çiçeği hikayesi

Yunan mitolojisinde hikayelerin çoğunun çiçeklerle bir bağlantısı bulunmaktadır. Çiçeklerin çok güzel olması onlara derin anlamlar yüklenilmesine ve hikayelere konu olmalarına neden olmuştur. Yunan mitolojisinde bu tarz hikayeler çok popülerdir. Fakat sadece Yunan mitolojisinde bu tarz hikayeler anlatılmamaktadır birçok uygarlık bu tarz hikayeler oluşturarak çiçeklerin efsanevi güzelliklerini dillendirmiştir. İris çiçeği doğa da daha çok mavi rengiyle bulunmakta ve bu rengiyle bilinmektedir. Farklı renkler olarak ise sarı, turuncu ve mor gibi güzel göz alıcı renkleri bulunmaktadır. Yunancada iris çiçeği, gökkuşağı anlamına gelmektedir. Bunun sebebi ise gökkuşağı gibi farklı renklerde açarak göz kamaştıran renklere sahip olmasındandır.

Biraz da İris çiçeğinin mitolojik hikayesine değinelim. İris tanrıçası Okeaonos’ un soyundan gelmektedir. okeaonos, ilk titandır ve tanrı olarak da tüm akarsuların babası olarak bilinir. Zeus, İris’ e yerle gök arasında iletişim sağlamak ve bu iki ayrı dünya arasındaki bilgi alışverişi açısından uzaklıkları yakınlaştırmak amacıyla görev vermiştir. İris bu görevini yaparken gökkuşağını kullanmaktadır. Şöyle ki yeryüzüne haber getireceği zaman gökkuşağını takip ederek yeryüzüne inmektedir. İris’in taşıdığı tüm haberler güzel ve mutlu edici haberlerdir. Mutlu haberler taşımasından ve gökkuşağı ile yeryüzüne inmesinden dolayı gökkuşağı çiçeği olarak bilinmesinin sebebidir. Ayrıca bu tanrıçanın kadınların ruhlarını alıp yeraltına götürdüğü gibi bir inanç vardır. Fakat bu kadar iyi tasvir edilen bir tanrıçanın üstelik mitolojilerde yeraltı kötü olarak tasvir edilmesinden dolayı bu bilginin doğru olması pek muteber gözükmemektedir.

iris çiçeği mitolojisi

İris çiçeğinin bilinen mitolojik hikayesinden ayrı olarak ise latince de cennetin gözü olarak bilinmektedir. İris çiçeğinin renklerinin göz bebeğine yani irise benzemesinden dolayı göz denmiştir. Cennetin gözü denmesinin sebebi ise bu çiçeğin cennetten geldiğine inanılmasından dolayıdır. Ayrıca cennetten geldiğine inanılmasının bir başka sebebi ise kokusudur. İris çiçeğinin benzeri olmayan hoş bir kokusu bulunmaktadır. Bu hoş kokudan dolayı cennetin bir parçası olduğuna inanılmıştır. Yunan adalarında geleneksel simgelerden biri olarak iris çiçeği kullanılmaktadır. Ayrıca bu güzel ve hoş kokulu çiçek kadın zarafetini simgelemektedir. Mor Süsen Bitkisi

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir