Ilıman Bölge Yağmur Ormanı

ılıman bölge yağmur ormanları

Biyolojide karşımıza çıkan biyom dünyada yer alan ve iklim kuşaklarını oluşturan içerisinde toplulukları barındıran ekosisteme denilmektedir. Ilıman bölge yağmur ormanı bu ekosistem içerindeki orman tiplerine göre incelendiğinde yağışların fazla olduğu ve düzenli olarak yağdığı ılıman bölgelerde dağılış gösteren orman anlamına gelmektedir. Afrika kıtası dışında tüm kıtalarda görülen fakat buna rağmen az sayıda rastlanan bir türdür. Türkiyede de Karadeniz bölgesinde görülür.

Diğer türlerden ayırmak için genellikle yağış ve nem miktarı kullanılmaktadır. Bunların yanında birçok değişken faktöründe hesaba katılması gerekir. Bulutluluk durumu, sis, denizden yüksekliği deniz ve okyanuslara olan uzaklığı gibi faktörlerde dağılımlarda etkisini hissettirmektedir. Matematik konumu açısından değerlendirildiğinde 32 ve 60 derece kuzey ve güney enlemleri arasında bulunmaktadır. Yıllık yağış miktarı 2000 mm ve üzerinde ortalama sıcaklığı ise 0 derecenin üzerinde alanlarda görülmektedir. Yağış ve sıcaklık fazlalığı beraberinde nem kapasitesini de arttırmaktadır.

ılıman bölge yağmur ormanı

Yağmur Ormanı Nerelerde Oluşur?

ABD de bu ormanlar kıyı şeridi boyunca görülür ve yüzölçümlerinin 5.500.000 hektar civarında olduğu bilinmektedir. Bu genişlikteki orman alanlarının belirli bir kısmı korunmaktadır. Pasifik okyanusuna kıyısı olan Ülkeler yağmur ormanlarına sahip ve bu durum onların okyanus yakınlığı ve ılıman iklim şartları sayesinde gerçekleşmektedir. Şili Arjantin ve İzlanda, Norveç, İrlanda gibi ülkelerde de dağılış gösteren fakat az bitki toplulukları yüzünden korunmak durumunda kalan bu bitki toplulukları çoğunlukla biyomlardaki diğer türlerle karıştırılmaktadır.

Karbondioksit tüketip oksijen ürettikleri için doğanın dengesinde önemli bir yere sahiptirler. Dünyadaki canlıların çoğu yağmur alanlarında ki yaşam şartlarında hüküm sürmektedirler bunların bir çoğuda tropikal yağmur ormanlarındadır. Bu ormanlarda yaşama alanı bulmuş canlı türleri önemli görevler üstlenmişlerdir. Ormanın temizlenip toprağın verimli hale gelmesinde canlılar baş gösterir. Çoğu birbirleriyle uyum içerisinde yaşayarak bu iklime uyum sağlamıştır.

Bazı popülasyonlara ev sahipliği yapan bu bitki toplularına örnek olarak yosun ormanları, subtropikal orman, defne ormanları verilebilir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir