Ilgın Ağacı

Ilgın Ağacı ılgıngiller familyasına ait olan bir bitki türü olup dünya da Tamarix adı ile de bilinmektedir. Avrupa ve Asya’nın pek çok bölgesinde yetişen ılgın ağacının doksana yakın çeşidi de bulunmaktadır. Ülkemizde özellikle Konya’nın Ilgın ilçesinde yetişmekte olan ağaç beyaz veya pembe çiçekler açmaktadır. Ilgın ağacı daha çok bir süs bitkisi olup bahçelerde kullanılmak için yetiştirilmektedir. Yıl boyunca yeşil olma özelliğini koruyabilen bir ağaçtır. Ilgın ağacının en önemli özelliklerinden birisi de her iklime ve şarta kolayca ayak uydurabilmesidir. Kuru iklim özelliği olan bölgelere dahi kolayca adapte olabilir. Küresel ısınma ve kuraklık olan bu günlerde kolay adaptasyon özelliği ile gittikçe popüler olan bir türdür.

Ilgın Ağacı Nasıl Yetişir

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ılgın bitkisi bahçe süslemede kullanılır. Ilgın türleri odun çeliği yöntemi sayesinde kolayca çoğaltılabilir. Ilgın türleri bol ışık alan yerleri sever ılgın yetiştirmek isteyen kişi ise bu özellikleri göz ününde bulundurarak dikim yapacağı yeri ona göre seçmelidir.

Ilgın Ağacı Faydaları

Ilgın ağacının tedavi amaçlı olarak kök, kabuk ve yaprak kısımları kullanılmaktadır. Yaprak ve kabukları iştah açıcıdır, ishal kesicidir ve sarılık hastaları için oldukça faydalıdır. Kaynatılan kök ve yaprakların suyu ile gargara yapıldığında ise diş ağrılarını geçirdiği gözlenmiştir. Diş eti çekilmelerine faydalı olur. Ayrıca yakınlar için de faydalı olan bir bitkidir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir