İklimsel Değişikliğin Tahıl Üretimine Etkisi

tahıl üretimi

Tarım, Dünya var olduğu günden bu yana en kritik beslenme yöntemi olarak önemini sürdürerek günümüze kadar geldi. Sanayi Devrimi sonrası makineleşen sanayi üretimi ile birlikte tahıl da önemini her zamankinden daha da fazla arttırdı. Bir tarım ülkesi olan Türkiye de Dünyanın her yerinde olduğu sanayileşen bir tarım üretimine doğru adım attı.

Basit bir üretim kanalından ziyade büyük bir sektörel kimliğe sahip olan tahıl üretimi, insanların beslenmesi gibi hayati bir ihtiyacı karşılamaktadır. Bunun yanında sanayileşen tahıl üretimi ile istihdam (iş sağlama) gibi bir misyonu da vardır. Ayrıca Türkiye’nin ülke ekonomisi adına çok önemli bir ihracat kalemidir. Tüm dünya için bu kadar kritik önemi olan tahıl üretimi iklimsel değişiklikler nedeniyle son dönemlerde bir hayli zorluklar yaşamaktadır.

tahıl üretimi

Modern dünyamızda iklim değişikliği artık herkesin kabul ettiği bir gerçek. İnsanın doğa ile mücadelesi, doğanın her geçen gün biraz daha yıpranması ile sonuçlanıyor. Bu durum da bütün yaşamımızı doğrudan doğruya etkiliyor. Bu etkilerin en büyüğünü de tarımsal üretim de görmekteyiz. İklimsel değişiklikler tarım sektöründe en çok da tahıl üretimini etkiliyor. Hayati besin maddesi olarak tahıl üretimi lüks tarım üretiminden daha kritik bir noktada duruyor. Bu nedenle iklimsel değişikliğin tarım üretimine en önemli negatif etkisi tahıl üretimi üzerinde gözükmektedir.

Küresel Isınma Etkisi

İklim değişikliği ve önlenemeyen küresel ısınma dünya genelinde büyük bir korku yaratmaktadır. Ancak her ne kadar iklim uzmanları bu değişikliğin hızının artarak devam edeceğini söylese de, dünya tahıl üretiminde global etki seviyesinde bir değişikliğin henüz yaşanmadığı gözlenmektedir. Avrupa’da sıcaklıkların 1-2 derece değiştiği düşünülürse 1980’lerden itibaren tahıl üretiminde ve tüketiminde sadece %0.9’luk bir azalma söz konusu. Ancak bu durumun kalıcı olup olmayacağı bilinmiyor. Eğer iklim uzmanlarının söylediği hızda değişiklik yaşanırsa, bu yüzdelik rakamlar 10 seviyesine çıkabilir. Bu da bahsi geçen kış ayında 100 kişiden 10 tanesinin tahıl ürünü bulamaması anlamına geliyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir