arama

Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Ihlamur çayı rahatlatıcı, sakinleştirici özelliği ve sağlığa faydalarıyla özellikle kış aylarında tüketilen güzel ve hafif kokulu bitki çaylarındandır. Ihlamur çayı nasıl yapılmalı? Ihlamur kaynatılmalı mı?

Eski çağlardan itibaren çiçekleri, yaprakları ve kabukları kurutularak kullanılan sağlık için pek çok faydası bulunan Ihlamur ağacı büyük de olduğu gibi daha çok ağaççık veya çalı görünümdedir. Dumanlı yeşil yaprakları tüylüdür ve çiçekleri sarıdır. Ihlamur özellikle çayı yapılarak tüketilir. Ihlamur çayı faydaları geniş bir yelpazedir. Ihlamurun çok olmasa da bir iki zararı da bulunmaktadır.

Ihlamur çayı, ıhlamur ağacının çiçek, yaprak veya kabuğundan yapılır. Bu güzel kokulu bitki çayını demlerken dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor.

ihlamur

Orta Avrupa’nın eski zamanlarında birçok köyde ıhlamur ağacı varmış. Ihlamur ağacı merkez kabul edilir, buluşmalar gölgesinin altında gerçekleşir, festivaller ıhlamur ağaçlarının güzel kokuları ve gölgeleri altında düzenlenirmiş. Germen ve Slav halklarında kutsal bir ağaç olan ıhlamur eski çağlarda sağlığa faydalarından dolayı ”kralların nektarı” olarak tanımlanırdı.

Orta Çağ Avrupa’sında tıbbi olarak baş ağrısı, sindirim bozuklukları, sinir sistemini yatıştırmak için sakinleştirici olarak kullanılırdı.

Arıların beslenme kaynaklarından olan ıhlamurun pek çok kullanım alanı vardır. Sağlık ve çay olarak kullanımında ıhlamur ağacının yaprakları, kabuk ve çiçekleri kurutularak değerlendirilir. Ihlamur çiçeği sakinleştirici, idrar ve balgam söktürücüdür.

Ihlamur ağacının çiçekleri bitkinin en değerli kısmıdır. Sarımsı-beyaz küçük ve çok hoş bir kokuya sahiptirler.

kuru-ihlamur

Ihlamur çayı nasıl demlenir?

Ihlamur çayı yaparken ıhlamuru kaynatma yöntemi kullanılmamalıdır. Çay gibi demlenir. Kaynamış sıcak suyu bir demliğe attığınız ıhlamur çiçek ve yapraklarının üzerine boşaltın ve 10 dakika demlemeye bırakın. Bardağa bir süzgeç kullanarak boşaltın. Bitki çaylarının şekersiz içilmesi tavsiye edilmektedir. Tatlı içecek sevenler bal kullanabilir. Ihlamura en yakışan ise içine limon eklenmesidir.

Grip ve soğuk algınlığı için bitki çayı; ıhlamur, zencefil, tarçın, karanfil ve kuşburnu karışımıyla doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Ihlamur-zencefil-limon-bal karışımı da soğuk algınlığına iyi gelecektir.

ihlamur-cayi

Ihlamur çayı faydaları

Besin değeri yüksek bir çaydır. Birçok vitamin, antioksidan flavonoidler, yatıştırıcı müsilaj, tanenler ve uçucu yağlar içerir.

Stresli ve yorucu bir günün sonunda sakinleştirici ve rahatlatıcıdır. Özellikle yorgunluk ve gerginliğe bağlı uykusuzluk problemleri için içildiğinde dinlenmenizi sağlar.

Ihlamur çayı baş ağrısına iyi gelir, özellikle migreni rahatlatır. Zihin dinlendiricidir.

Çocuklarında tüketebileceği bir bitki çayıdır, rahatlatıcıdır. İştah açıcıdır.

Sindirim sorunları ve hazımsızlık için faydalıdır. Bu tarz sorunları gerginlik tetikler. Ihlamur çayı sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcıdır. Spazm çözücüdür, karın ağrısına iyi gelir.

Ihlamur çiçeği ile yapılan çayın en büyük yararlarından biri, gastrokardiyak sendromunu ( Midede biriken aşırı gaz sonucu kalpte oluşan baskı) tedavi etmesidir. Gaz ve şişkinlikleri, mide ve bağırsak gazlarını giderir.

Safra kesesi problemlerini hafifletmeye yardımcı olur (safra taşları için faydası yoktur ) Safra akışını arttırır ve karaciğer fonksiyonunu uyarır. ( Daha çok ağacın iç kabuğunun çayı )

İdrar söktürücü olan ıhlamur  çayı, arındırıcı ve temizleyici etkisiyle kanı ve vücudu zararlı maddelerden arındırır.

Sinirsel gerginliği ve endişeyi rahatlatarak kalbin sağlıklı kalmasını sağlar. Yani gergin hissettiğinizde ıhlamur çayı için. Kalp çarpıntısı veya ritm bozukluğunun hafiflediğini ve vücudun endişe ve gerginlikten uzaklaştığını hissedeceksiniz.

Vücudu arındıran ve atıklardan temizleyen özellikleriyle selülit temizleyicidir.

Hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalık ( Kan ve kan damarları )riskini azaltmak ve ayrıca kanın pıhtılaşmasını önleyici ve kan damarlarının genişlemesini sağlayan bir etkisi vardır.

Kalp koruyucudur, kan damarı duvarlarını rahatlatıcı etkisiyle genişletir, damar duvarları genişler ve plak oluşumu riski azalır.

Vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı, solunum yolu rahatsızlıkları, grip ve nezle ilk başladığında ağrıları dindirmede ve vücudu dinlendirerek hastalığın başlamasını yavaşlatmada etkilidir. Terletir ve vücudu rahatlatır. Ateş düşürücüdür.

Soğuk algınlığında ilk belirtileri hissetmeye başlar başlamaz içtiğinizde boğaz ağrısı ve öksürüğü hafifletir, balgam söktürücüdür. Burun tıkanıklığınızı hafifletir ve burun tıkanıklığı hissini azaltır.

Buharlı banyolar solunum yollarını temizlemenize yardımcı olur aynı zamanda, gözenekleri açar, kirin temizlenmesiyle cildinizi parlatır. Kuru ciltlerde veya güneş yanığı durumlarında buhar banyosunda ıhlamur çayı kullanabilirsiniz.

Cildi temizlemek ve tazelemek için bir tonik olarak da kullanılabilir. Uykulu cildi yatıştırır, şişmeyi azaltır ve şişkin göz kapakları için uygulanabilir. Ilık veya soğuk pamuğu ıslatarak ihtiyaç olan bölgeye uygulayın.

Ihlamur çayının cilde direk uygulandığında eklem ağrılarını giderdiği ve bazı yaraları iyileştirici etkiye sahip olduğu da bazı deneyimlerle anlaşılmış. Doktora danışılmadan uygulanmamalıdır.

Bir mantar önleyici çay olarak, ıhlamur, gıda kaynaklı patojenlerin büyümesini engeller.

ihlamur-cayi-demleme

Ihlamur çayı zararları

Hamilelikte ıhlamur çayı düşük tehlikesine neden olabilir. Hamilelikte hangi bitki çayı olursa olsun doktora danışılmadan içilmemelidir. Bitki çayları 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Düzenli ilaç kullananlar doktora danışmadan tüketmemelidir. Bitki çayları ve ilaçlar tedavi amaçlı aynı anda alındığında etkiyi yok etmektedirler.

 • Sakinleştirici Bitki Çayları Hangileridir Nasıl Hazırlanır?
  2 sene önce

  […] Sakinleştirici bitki çayları arasında yer alan ıhlamur çayı hem sindirim sisteminizin çalışmasını hem de ruhsal açıdan rahatlamanızı sağlayacaktır. Ihlamur çayınızı demlemeden önce demlik içerisinde su kaynatmalısınız. Ardından her bir bardak için bir çay kaşığı kurutulmuş ıhlamur çayı ekleyin. Ihlamur çayını suyun içerisine ekledikten sonra ağzını kapatın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Fakat gün içerisinde ıhlamur çayını maksimum 3 kere içmelisiniz. Ihlamur Çayı Hakkında Daha Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız […]

  1
  yorum beğen