Hüsnüyusuf Çiçeği Nasıl Yetiştirilir? (Dianthus barbatus)

Hüsnüyusuf çiçeği ülkemizde kır karanfili, nazar otu, gugu çiçeği ve kız hanım isimleri ile bilinmektedir. Bitkiler aleminin Magnoliophyta şubesinin Magnoliopsida sınıfına mensuptur. Caryophyllales takımının Caryophyllaceae familyasındaki bitkinin bilimsel ismi ise Dianthus Barbatus’tur.

Hüsnüyusuf çiçeğinin yetiştirilmesindeki amaç bahçe süs bitkisi olarak kullanılıyor olmasıdır. Ülkemizin neredeyse tüm bölgelerinde yabani olarak yetişmekte olan bu bitkinin en yoğun görüldüğü bölgeler arasında dağ ve kırlar yer almaktadır. Orman eteklerinde geniş bir gelişim imkânı bulmakta olan bitkinin kültürü yapılarak park, bahçe ve seralarda da yetiştirilmektedir.

Hüsnüyusuf Çiçeği Bakımı

Karanfilgiller familyasına mensup olan bitki iki yıllık olup saksılarda dahi kolayca yetiştirilmektedir. Çiçeklerinin görünüşü çok güzel ve gösterişlidir. Ayrıca çiçeklerinin kokusu ile de dikkat çekmektedir. Kokusunun tüm dikkatleri üzerine çekmesi nedeni ile bitkinin saksı da yetiştirilmesi daha önemlidir. Çiçeğin tohumları mayıs aylarında yarı gölgede, gübreli bir yere serilerek, çimlenmesi beklenir. Ardından çimlenen fideler yaz ayı süresince sulanır ve genel bitki bakımı gibi bakımı yapılır. Ayrı bir ilgi ve özene ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Bitki asıl ekileceği yere sonbahar ayında alınması gerekir. Birden fazla Hüsnüyusuf çiçeği ekilecekse çiçekler arasında 30 cm aralık bırakılarak ekilmesi uygun olacaktır. Ekilen fideler gelecek yılın ilkbahar ve yaz mevsiminde çiçek açmaya başlar. Hüsnüyusuf çiçeğini bahçeye diktiğinizde tohumları düşerek sonra ki yıllarda filizlenerek yetişmeye devam edecektir. Bu güzel çiçek her yıl bahçenizi renklendirmeye devam etmiş olacaktır.

hüsnüyusuf

Bitki için güneşli veya yarı güneşli yerler idealdir. Hafif kireçli topraklarda daha iyi gelişim göstermekle birlikte özel bir toprak ihtiyacı bulunmamaktadır.

Bitki tohum ve çelik yöntemiyle üretilmektedir. Tohum ile üretiminde tohumlar ağustos-eylül gibi ekilmelidir. Her bitkide olduğu gibi bu bitkinin tohumları da derine ekilmemelidir. Bunun nedeni tohumun gün ışığına daha yakın olmasını ve filizlenmesini kolaylaştırmaktır. Bitkinin çelikle üretimine ise sağlıklı bitkilerden alınan yan sürgünler ile başlanmaktadır. Bu yöntemde alınan sürgünlerin kök salması uzun sürmektedir ve çiçeklenmesi geç olmaktadır. Bundan dolayı tohum ile bitkiyi yetiştirmeye başlamak daha kolay ve zahmetsiz olacaktır.

Fidelerin sağlıklı şekilde büyüyüp gelişmesi için bitkinin bulunduğu ortamın en az 5 derece olması uygun olacaktır ve bu sıcaklık bitkinin gelişimi için minimum sıcaklıktır. Bitkinin hızlı şekilde gelişmesi için ideal sıcaklık ise 12 derecedir. Bitki soğuk iklimlerde en fazla iki yıl varlık gösterebilmektedir. Fakat ılıman iklimlerde çok yıllık bitkidir. Bitki gölge sevmez ve gölgelik yerlerde çiçek açmamaktadır. Bunların yanında rüzgâr alan pencere önlerinde bu bitkinin bırakılmaması gerekmektedir. Çiçek toprak kuruduğunda ve uzun aralıklarla, bol şekilde suluma şeklinde yapılmalıdır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir