Gül Çeşitleri ve Özellikleri

Gül dünyada en çok hediye edilen hem aşkın hem sevginin hem de saflığın en önemli simgesidir. Gül çiçeği ülkemizde en çok Isparta ilimizde yetiştirilmektedir. Gülün Başkenti olarak geçen Isparta, gülün belirli bir kısmını dünyaya ihraç etmekte geriye kalan kısmını da ülkemizde çeşitli alanlarda kullanmaktadır. Dünyadakii gül çeşitleri ülkemizde de genellikle yetiştirilmektedir.

Gül Çeşitleri

Ülkemizde yetiştirilen 25 farklı gül tipi vardır. Bu güllerin bazıları sarmaşık şeklinde olurken bazıları ise hediyelik gül olarak kullanılan yerden 40-50 santimetreye yükselen güller vardır. Gül bitkisinin genel olarak bütün modelleri dikenli ve taç yapraklıdır. Yaprak renkleri her gül tipi için farklıdır. Özellikle en çok tercih edilen gül tipi kırmızı renkli hediyelik güldür. Sarmaşık tarzı güller genel de reçel ve yağ üretimi için kullanılmaktadır.

Güllerin bazıları kendinden kokuludur. Taç yaprakları üzerinde bulunan yağ noktaları ile kendilerine has kokuları vardır. Özellikle kozmetik ve temizlik sektörüne kullanılan güller kokulu güllerdir. Kozmetik sektöründe cilt kremi, makyaj temizleyici ve parfüm olarak kullanılırken temizlik sektöründe de aroma verici olarak güller kullanılmaktadır.

Güller 3 farklı kategoride incelenmektedir.

  • Yapılarına göre güller;
  • Yetişme zamanına göre güller;
  • Kokularına göre güller;

Yapılarına göre güller kendi arasında üçe ayrılmaktadır Bodur güller, sarmaşık tipli güller, uzun boylu güllerdir.
Yetişme zamanına göre mevsimlik güller, çok yıllık güller ve yediveren yani bir yılda birden fazla çiçek açan güllerdir.

Kokularına göre de kokulu, kokusuz olmak üzere ikiye ayrılırlar. Gül yetiştiriciliğinde önemli olan budama ve toprak yapısıdır. Gül bitkisi belirli dönemlerde budama isteyen bir bitkidir. Özellikle tomurcuk vermeden önce budanmalı ve yaza hazır hale getirilmelidir.

Uzun yıllar yaşayan gül ağaçları için bu işlem her yıl tekrarlanmalıdır. Hafif sert ve humuslu topraklarda gülün boy atımı ve çiçek verimi daha iyi olmaktadır. Bu sebeple gül yetiştirecek kişiler toprağın bu özellikleri barındırmasına özen göstermelidirler.

Paylaş

2 thoughts on “Gül Çeşitleri ve Özellikleri

  1. Pingback: Uzun Ömürlü Bahçe Çiçekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir