Endemik Bitkiler ve Türleri

endemik bittkiler

Tabiatta sadece belirli bölgelerde yayılış gösteren yani yaşam alanları belirli, sadece o bölgelerde yetişme özelliği gösteren, ender bulunan ve cins, tür olarak sınırlı sayıda yetişen bitkilere endemik bitkiler denilmektedir. Ülkemiz, endemik bitkiler açısından dünyanın önemli ülkeleri arasında yerini almaktadır.

Endemik bitki çeşitleri dört grupta incelenmektedir. Bunlar:

Apoendemikler: Bu endemik bitki çeşitleri atasal bir taksondan oluşmuş endemikler olarak bilinmektedir.

Şizoendemikler: Şizoendemik çeşitler ortak orjine sahip olup aynı ebeveynden veya kardeş taksonlardan oluşmaktadır.

Paleoendemikler: Sistematik olarak izole edilmiş taksonlardır. Bu endemik çeşitlerin atasal taksonlar ile ilişkileri kesilmiş durumdadır.

Patroendemikler: Patroendemik çeşitler diploiddir. Komşu kesimlere ise poliploidi yolu ile yeni taksonlar vermektedirler.

endemik bitkiler

Yemekli endemik bitkiler

Türk mutfağının zenginleşmesinde önemli rol oynayan ve insan beslenmesi için gerekli olan tarla bitkilerinin %30’unun ana vatanı Anadolu’dur. Ülkemizde yemeklik olarak kullanılan endemik bitkiler şu şekildedir:

Orkide: Türkiye’de endemik orkide çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler salep yapımında kullanılmakta, Kahramanmaraş ilinde dondurmaların içine katılmaktadır.

Badem: Hakkari, Elazığ, Mersin, Maraş, Van gibi kesimlerde yetişmekte olan endemik badem türleri bulunmaktadır.

Kuşkonmaz: Beslenme konusunda önemli bir besin maddesi olan kuşkonmaz 3 ilimizde endemik olarak etkisini göstermektedir. Bu endemik çeşitler Antalya, Mersin ve Konya’da yetişmektedir.

Tere: Bitlis, Van, Hakkari, Adana, Maraş, Konya, Kastamonu ve Niğde gibi illerde endemik olarak yetişmekte olan tere çeşitleri bulunmaktadır.

Kiraz: Ülkemizin bazı illerinde endemik kiraz çeşitleri bulunmaktadır. Bu iller Tokat, Erzurum, Amasya, Niğde ve Kayseri’dir.

Kekik: Ülkemiz endemik kekik çeşitleri bakımından oldukça zengindir. Bu endemik çeşitlerden bazıları Tunceli, Afyon ve Adana’da yetişmektedir.

Keten: Yemek ve dokumacılık sektöründe kullanılan keten bitkisinin ülkemizde yetişmekte olan endemik çeşitleri bulunmaktadır. Bu endemik çeşitler Ankara, Amasya, Antalya ve Denizli’de yetişmektedir.

Armut: Ülkemizde endemik armut çeşitleri çeşitliliğe sahiptir. Bu endemik çeşitler Hakkari, Bitlis, Samsun, Elazığ, Diyarbakır, Bingöl, Uşak ve Antalya gibi kesimlerde yetişmektedir.

Adaçayı: Ülkemizin birçok ilinde endemik adaçayı türü yetişmektedir. Bu endemik adaçayı çeşitleri Afyon, İzmir, Aydın, Adana, Yozgat ve Mersin gibi kesimlerde yetişme özelliği göstermektedir.

Turp: Ülkemizde yetişen endemik turp çeşitleri Muğla ve Antalya yöresinde görülmektedir.

Çemen: Anadolu endemik çemen yönünden büyük bir zenginliğe sahiptir. Muğla, Bilecik, Ankara, Antalya, Urfa, Bursa ve Mersin yetiştirilen bazı iller arasındadır. Türkiye Endemikleri Hangi Bitkilerdir?

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir