En İyi Çim Tohumları ve Çeşitleri

çim tohumları

Evlerimizin bahçelerinde kullandığımız çimin kalitesi bahçenin görünümünde önemli bir fark yaratacağı gibi daha az problemli olacağından bakımında bizi çok yormayacaktır. En iyi çim tohumları arasında yer alan çim çeşitleri arasında İngiliz çimi, Kamışsı Yumak Çimi , Çayır Salkım Otu gibi türler bulunmaktadır.

Çim Tohumları Çeşitleri

İngiliz Çimi( Lolium Prenne ): İngiliz çimi ilk ekildiği dönemde hızla gelişir ve diğer çim türlerine göre daha çabuk çıktığı dahi görülür. Üstelik uzun süre boyunca üzerinde gezilmesine ve yıpratılmasına karşılık çok fazla hasar almadığı görülmektedir. Çimin ekildiği bölgede yabancı ot çıkması çimin yapısı sayesinde engellenmektedir. İngiliz çiminin renginin ise orta yeşil olduğu görülmektedir. Çimin kesinlikle karışım halinde kullanılması önerilmektedir. Aksi taktirde iri bayraklı ve kısa biçimli seyrek yapıda çıkmaya başlayacaktır ve bu durum bahçenizde istediğiniz çim görünümün oluşmasını engelleyebilir. Pas hastalığına karşı en dayanıklı çim türlerinden biridir ve kullanımının daha çok yürüyüş alanları olduğu dikkat çekmektedir.

çim tohumları

Kırmızı Yumak Çimi (Festuca Rubra Rubra): Kırmızı Yumak Çimi gölge mekanlarda dahi çok rahat bir şekilde yetişebilmektedir. Aynı zamanda soğuk alanlarda dahi yetiştirilmesi mümkündür. Üstelik bu çim türünün en önemli özelliğinin çok yıllık olması olduğunu söyleyebiliriz. Çimin rengi spor alanlarında daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Üstelik bu çimin basılmaya ve ezilmeye karşı diğer çim türlerinden daha dayanıklı olduğu da bilinmektedir.

Kamışsı Yumak Çimi (Festuca Arundinacea ): Kamışsı Yumak Çimi’nin çimlenebilmesi için 7 ile 15 gün arasında değişen bir zaman gerekmektedir. Pek çok çim türü ile kıyaslandığı zaman gölgeye karşı oldukça dayanıklı olduğu görülmektedir. Üstelik gölge ile eş değer nitelikte kuraklığa da dayanıklı olduğu görülmektedir. Sıcağa karşı daha dayanıklı olduğu bilinen bu çim türünün soğukta çok uzun süre dayanamadığı görülmektedir. Gübrelemenin ise kesinlikle aşırı yapılmaması önerilir.

Çayır Salkım Otu (Poa Prantensis): Çim tohumlarından bir diğeri ise çayır salkım otudur. Çayır salkım otunun gölge ortamlara karşı direnci son derece düşüktür ve kurak ortamlarda çok kısa bir süre dayanabilmektedir. Fakat gölgeye karşı direnci ile kıyaslandığı zaman bu türün soğuk ve sıcak ortamlarda daha uzun dayanabildiği görülmektedir. Çayır salkım otu ekildikten sonra 12 ila 21 gün arasında çimlenebilmektedir. Fakat bu süreç içerisinde tohumlarının gübre ihtiyacı son derece yüksektir.

Fare Kulağı Tohumu (Dichondra Repens): 12 ila 18 gün arasında çimlenme süresi bulunmakta olan fare kulağı tohumunun kuraklığa karşı son derece dayanıksız olduğu görülmektedir. Üstelik bu çim tohumlarının kuraklık ve soğuğa karşı eşit oranda dayanıklılık gösterdiği bilinir. Çimlenme sürecinde gübre ihtiyacı yüksek olan bu çim tohumlarının gölge ortamlarda dahi yetiştirilebilme imkanı bulunuyor.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir