Müzik indir

arama

Elma Turşusu Nasıl Yapılır? Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kış meyvelerinden vitamin deposu elma faydaları ve lezzetiyle en çok tüketilen ve kullanım alanı en geniş meyvelerden biridir. Hem elma hem turşu sevenler için elma turşusu tatlı-ekşi bir lezzet olarak yapılıp tüketilebilir. Elma turşusu nasıl kurulur?

Elma pek çok türü bulunan yoğun olarak kış aylarında yetişen, antioksidan deposu pek çok hastalığı önlemede doğal bir ilaç görevi yapan meyvelerdendir. Elma içerdiği vitamin, mineral ve antioksidan maddelerle alzheimer başta olmak üzere sinir sistemi rahatsızlıkları, kolon, göğüs, prostat ve akciğer kanseri risklerini azaltır. Kötü kolesterolü düşürür, astım oluşumunu engeller, bağırsak sistemini düzenler, göz ve diş sağlığını korur. Bütün bu faydalarının yanı sıra elma cilt güzelliğinde de etkili bir meyvedir. Hücreleri yenileyen maddeler içerir. Günde bir elma kabuğuyla tüketildiğinde faydaları etkisini daha çok gösterir.

Elma meyvesini çiğ olarak tüketmek kadar olmasa da elma ile yapılan ürünleri tüketmek elmanın faydalarını değerlendirmeyi sağlar. Elma reçeli, marmeladı, çayı, sirkesi, kurusu ve turşusu yaparak mevsimi dışında satın alınamadığı durumlarda elmadan faydalanabilirsiniz.  Elma turşusu elmanın faydalarını içerirken aynı zamanda turşu suyunun anti bakteriyel özelliğiyle bağırsakları temizleyicidir.

Biz sizlerle elma turşusunun iki tarifini paylaşıyoruz…

Elma yapmak için sert ve yeşil renkte elma tercih edilmelidir.

Ekşi elma turşusu

1 kg ekşi elma
1 su bardağı elma veya üzüm sirkesi
1 tatlı kaşığı limon tuzu veya bir limon
2 çorba kaşığı tuz
5 su bardağı kadar su

Ekşi elma turşusu yapılışı

Elmaları kabuklarıyla eşit büyüklükte dilimlenir. Dilimlenen elmalar kavanoza yerleştirilir. Tuz, limon tuzu, sirke ve su bir kapta karıştırılır. Elmaların üzerine boşaltılır. Su elmaları geçecek ölçüde olmalıdır. Kavanozun kapağı sıkıca kapatılır ve serin, güneş görmeyen bir yerde 10 gün bekletilir. 10 gün sonra elma turşunuz kullanıma hazır hale gelecektir.

Elma turşusu tarifi

6 tane orta boy yeşil elma
2 su bardağı üzüm sirkesi
5 su bardağı su ( temiz içme suyu )
1 çorba kaşığı turşuluk tuz

Elma turşusu yapılışı

Elmaları yıkadıktan sonra dikey olarak 5 yerden eşit aralıklarla çizin. Atılan çentiklerin derinliği 1 cm kadar olmalıdır. Böylece elmaların içine turşu suyu karışımı iyice işleyip mayalanma gerçekleşecektir. Bir tencerede tuzlu su kaynatıp, 5-6 dakika kadar elmaları tuzlu suda haşlayıp soğutun. Soğuyan elmaları kavanoza doldurun. Sirkeyi, suyu ve tuzu bir kapta eritin. Kavanoza dökün. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Karanlık ve gölge bir yerde 15 gün kadar bekletin. 10-15 gün sonra turşu kullanıma hazırdır.