Duman Ağacı Özellikleri ve Kullanımı

Duman ağacı yaprakları ve çiçeklerinin görünümü ve pek çok koşula uyum sağlayan özelliğiyle bahçe bitkileri içinde yaygın kullanımı olan ağaç türlerindendir. Başka kullanım alanları da bulunan duman ağacı özellikleri ile ilgili bilgiyi yazımızda sizlerle paylaştık.

Park ve bahçe peyzajında tercih edilen süs bitkilerinden duman ağacı diğer adıyla tetra ağacı, boyacı sumağı çalı görünümlü ağaçcık grubundandır.

Duman ağacı nerede yetişir? Duman ağacı Latince adı cotinus coggygria‘dır. Anacardiaceae familyasına ait çiçekli bir bitki türüdür. Kuzey yarım kürede sıcak ve ılıman bölgelerde yetişir. Doğu Asya, Çin ve Himalayalar’da yaygın olarak bulunur.

Kış mevsiminde yapraklarını döken duman ağacı ilkbaharda çiçeklenir. Dumanlı ve pamuk görüntülü 15-30 cm uzunluğunda, sarımsı-pembe-pembemsi-mor renkli tüylü salkımlardır. Temmuz ayında çiçekler dökülür. Soğuğa dayanıklı bir bitki olan duman ağacı güneşte de kendini koruyabilecek özelliktedir.

Yapraklar 3-8 cm uzunluğunda yuvarlak oval, yeşil mumlu ve parlaktır. Sonbahar rengi şeftalidir ve sarıdan kırmızıya ve bordoya kadar çeşitlilik gösterebilir. Meyve, tek bir tohum içeren küçük bir tomruktur.

Nadiren bakım gerektirir ve kış sonlarında budama yapılır. Orta derecede büyür ve ideal koşullar altında 40 yıl ya da daha fazla yaşayabilir.

Kuru ve nemli yerlere çok uyumludur ve ortalama ev peyzajı koşullarında iyi bir performans gösterir. Toprak tipi veya pH değeri özel değildir. Kent kirliliğine oldukça toleranslıdır ve şehir içi ortamlarda bile gelişir; nispeten korunaklı bir yerde ekilmelidir.

Kullanımı

Duman ağaçları, özellikle cotinus coggygria cinsi, popüler bahçe bitkilerindendir. Peyzajda etkili bir kompozisyon için bir veya iki tane daha ince veya büyük ağaç ile kullanılabilir. Özellikle sınırlandırma amaçlı kullanılmaktadır.

Duman ağacı kabukları, yaprakları sarı boya olarak kumaş boyamada kullanılmaktadır. Yaprakları uçucu yağ, tanen, linaol, komfen ve myricitrin içerir.

Geçmiş dönemlerde özellikle cilt ve solunum yolları hastalıklarında kullanılmıştır. Yapraklarında üretilen yağ ishal, hemoroid, cilt sorunları, diş eti iltihapları için kullanılmaktadır.

Tedavi amaçlı kullanımda doktora danışılmalıdır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir