Denizli’de Yeni Keşfedilen Bitkiye Ekimia ozcan- secmenii Adı Verildi

Ekimia ozcan- secmenii

Denizli’de yeni bir bitki keşfedildi. Ekimia ozcan- secmenii” adı verilen ve Türkiye’deki biyoçeşitliliğin korunabilmesi, keşfedilen yeni bitkilerin korunarak gelecek nesillere aktarılması için yapılan çalışmalar sonucunda bulunan en yeni bitki türü olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ise konuşmasında ülkemizde bulunan endemik bitki türlerinin sayısının son derece zengin olduğunu ve henüz keşfedilen yeni bitki türlerinin ise dikkatli bir şekilde korunarak gelecek nesillere aktarılabilmesinin mümkün olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemizde bulunan zengin biyoçeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılabilmesi için çalışmalar yapılıyor. Çalışma kapsamında sadece DKMP değil aynı zaman da Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü yer almaktadır. Denizli’de keşfedilmiş olan bu türün bulunduğu bölge ise Acıpayam İlçesi’nde yer alan Sami Soydam- Sandalcık Barajı ve HES sahası sınırlarıdır.

Ekimia ozcan- secmenii adı verilen bu bitki ülkemizdeki monotipik endemik türler arasında yer alıyor. Monotipik taksonomide tek tip taksondan oluşan endemik türlere verilen isimdir ve bu bitki Denizli’de sınırlı bir lokasyon da yayılmıştır. Fakat çalışmalar kapsamında bulunan bu yeni tür korumaya alınmıştır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir