Defne Bitkisinin Mitolojik Öyküsü

defne ağacı mitolojisi

Defne ağacı, Yunan mitolojisinde anlatılan bir hikâyeye dayanmaktadır. Hikayeye göre Apollon, Yunan Deniz tanrısının kızı olan Dafni’ye aşık olmuştur ve bu aşkın sebebi de aşk tanrısı Eros’un atmış olduğu bir oktan kaynaklanmaktadır. Apollon çok iyi okçudur ve iyi okçu olmasından dolayı kendiyle çok övünmekte ve bunu her fırsatta dile getirmektedir. Bir gün okunu insanları birbirine aşık etmek için kullanan usta okça Eros ile Apollon karşılaşır. Apollon bu karşılaşmada Eros’un okçuluğu ile alay eder. Apollon’un bu davranışına çok öfkelenen Eros ondan intikam almak ister. İntikam için iki tane ok hazırlamıştır. Bu oklardan biri Eros içindir ve bu ok ona sonsuz ve vazgeçilmez bir aşk verecektir. Hazırladığı diğer ok ise saplandığı kişiyi aşktan uzaklaştıracak ve soğutacaktır.

defne

Eros planını hazırlamış ve uygulama zamanı gelmiştir. Eros hazırladığı okun birini Apollon’un kalbine saplar ve onu sonsuz aşka tutsak eder. Eros’un hazırladığı diğer ok ise orman perisi güzeller güzeli Dafni içindir ve bu oku Dafni’ye saplar. Ok Dafni’yi aşktan uzaklaştırır ve ona aşık olan Apollon’dan kaçmasına sebep olur. Apollon ne kadar Dafni’nin peşinden ayrılmasa da onu kovalasa da Dafni bu aşkı kabul etmez ve sürekli ondan kaçar.

Dafni bir gün dere kenarında dolanırken Apollon onu görür ve onun yanına gitmek ister. Fakat Dafni onunla konuşmak istemez ve kaçmaya başlar. Apollon bu durum karşısında ne yapacağını bilemez ve Dafni’nin peşinden gider. Dafni, Apollon’un kendisini yakalamasını istemez ve yer tanrısından yardım ister. Yer tanrısı Dafni’yi Defne ağaçına dönüştürür. Dafni’nin güzel kokulu saçları yapraklara, uzun zarif kolları dallara ve ince bacakları da köklere dönüşür. Dafni sonsuza kadar artık ağaç olarak kalacaktır.

Apollon bu duruma çok üzülür ve Defne ağacının yapraklarından toplayarak kendisine taç yapar ve bu taçı Dafni’nin hatırası olarak ve onu anmak için sürekli başında taşır. Apollon’un heykellerinde bulunan defne yapraklarının sebebi bu şekildedir.

Antakya’da bulunmuş olan Apollon ve Dafni mozaiği bu hikayenin Antakya’da yaşandığı yönünde düşünceler oluşmasına neden olmuştur. Ayrıca yörede bulunan halk meşhur Harbiye şelalarine Dafni’nin gözyaşları demektedir ve şelale defne ağaçları ile çevrilidir. Mozaik ve şelale, hikâyenin burada geçtiği yönünde oluşan düşünceleri destekler niteliktedir. Kavak Ağacı Mitolojik Hikayesi

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir