Çörek Otu Bitkisi Yetiştirme

Çörek otu bitkisi asıl coğrafyası Batı Asya olan bir bitkidir. Ancak uygun iklim koşullarının bulunduğu ülkemizde de rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Üstelik son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda evlerde de saksı içerisinde rahatlıkla yetiştirilebilecek dekoratif bir bitkidir. Çörek otunun yetiştiriciliğinin yapılabilmesi için üç aşama bulunmaktadır. Bu aşamalar tohum, çimlenme ve çiçeklenme dönemidir.

Çörek otunun tohumlanma dönemi son derece hassastır. Bu nedenle bitkinin fide halini alana kadar korunması gereklidir. Bu yüzden ev içerisinde yetiştirilmesi gerekmektedir. Tohumlar için en uygun zaman don olayları bitmeden bir ay öncedir.

çörek otu bitkisi

Çörek otlarının ekimini gerçekleştireceğiniz kutuların çimlenme aşamasına kadar küçük olması daha uygundur. Kutunun gözlerinin dibine çok az kil veya kum karışımı toprak koyun ve her bir gözün içine 3’er adet tohum atarak üzerlerini ince toprak ile kapatın.

Çörek Otu Bitkisi Bakımı

Çörek otu bitkisi çimlendirme aşamasındayken su püskürtücü ile buhar verir gibi taşları üzerini sulanması yeterlidir. Sulama işlemini yaptıktan sonra çimlenme için uygun ortamın oluşturulması için üzeri streç filmle örtülerek streçe delikler için ve bundan sonraki aşamalarda sulamanızı bu deliklerden de yapabilirsiniz. Bu sayede saksının nemini daha uzun korumasını sağlayabilirsiniz. Tohumun çimlenme döneminin erken olması için 20 ila 30 derece arasındaki hiç ışık almayan bir ortamda sulama yapmanız önerilmektedir.

çörek otu

Çimlenme aşaması tamamlandıktan sonra her bir gözün içinde bir adet çimlenme olması gerekir. Fakat gözler içerisinde çimlenen tohum sayısı fazla ise bunlar arasında en gelişmiş tohumu seçerek diğerlerini kopartabilirsiniz. Çimlenme olduğunda ve küçük küçük yaprakları belirlemeye başladığında bitkinin artık direk gelmeyen güneş ışığına ihtiyacı bulunmaktadır. Bu aşamada büyümenin daha hızlı olabilmesi için cam kenarına yerleştirmeniz önerilmektedir. Çimlenmesini tamamlayan ve bir daha büyüme gösteren çörek otlarını kendi saksılarına yerleştirerek meyvelerini almak için beklemeye başlayabilirsiniz.

Bitki kuraklığa dayanabilir olsa da yine de püskürtücü yolu ile toprağın her daim nemli tutulması gerekmektedir. Fakat bitkinin toprağının kesinlikle sulu olmamasına dikkat edin nemli olması yeterlidir. Sulama kabınızın büyüklüğüne göre 2 haftada bir kez bitkinize besin de verebilirsiniz. Bitki bu şekilde yavaş yavaş büyüyecek ve çiçekleri kuruyunca çiçeklerinizi bitkiden ayırın. Bu sayede bitkinizin budama işlemini de gerçekleştirmiş olursunuz ve yeni çiçekler açmasına izin verirsiniz. Kopadığınız çiçeklerin içerisindeki çörek otlarını bir kap içerisine alabilirsiniz. Çörek Otunun Faydaları İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.