Çınar Ağacı Özellikleri

Çınar ağacı ana vatanı Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’nın doğusu olan bir ağaçtır. Ülkemizde ise çınar türlerinden sadece platanus orientallis yani doğu çınarı yetişmektedir. Çınar ağaçları uzun boyları ve kalın gövdeleri gibi fiziksel özellikleri ile bilinirler. Boyları 40 – 50 metreye kadar uzayabilen ağaçlar da nemli bölgelerde, direk güneş alan ve biraz gölgeli alanlar da daha sağlıklı yetişmektedir. Bu gibi uygun durumlar oluştuğun da ise çınar ağacının yaşam süresi 1000 yılı bulmaktadır.

Çınar Ağacının Türleri

Çınar ağacının yeryüzünde bilinen onlarca türü bulunmaktadır. Bunlar Gentry çınarı, Chiapas çınarı, Kerr çınarı, Meksika çınarı, Oaxaca çınarı, Batı çınarı, Arizona çınarı, Doğu çınarı, Londra çınarı, Rzedowski çınarı gibi çınar türleridir. Bu türlerden ise doğu çınarı ülkemizde yetişmektedir.

Çınar Ağacının Kullanıldığı Alanlar

Çınar ağacının ülkemizde ve dünya da pek çok kullanım alanı mevcuttur. Bunlar ise mobilya sektörü, ahşap sektörü, parke yapımı, mürekkep yapımı gibi alanlardır. Çınar’ın bunlar gibi çok alanda kullanılması ise çınarı dünya da ve ülkemizde ham madde arayıcıları için değerli kılıyor.

Çınar Ağacının Faydaları

Çınar ağacı üretim alanlarında kullanıldığı gibi sağlık alanında da sıkça kullanılmaktadır. Diş ağrısına, hafif yanıklara, diş etlerini güçlendirmeye, vücuttaki şişlikleri indirmeye, hayvan zehirlenmelerine, sedef hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Alternatif tıp alanında oldukça tercih edilen çınar ağacı üreticilerin olduğu gibi sağlık alanı çalışanları tarafından da oldukça tercih edilmektedir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir