Müzik indir

arama

Çilli Begonya Bakımı ve Yetiştiriciliği

çilli begonya
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Hemen hemen her evde bulunan çilli begonya, son derece dekoratif nitelikteki görselliği nedeni ile günümüzün modern ve teknolojik çizgilerindeki mekan dekorasyonlarında dahi ortama otantiklik katmak üzere etkin biçimde kullanılıyor. İsmini mevcut görselliğinden alan bitki türlerinden birisi olan çilli begonya, iç mekan süs bitkisidir. Yapraklarının mevcut kalp biçimi ve üzerinde bulunan minik çiller, bitkinin görselliğinin daha etkileyici olmasını sağlıyor. Özellikle de ağırlıklı olarak yeşil tonlara sahip olan geniş yaprakların üzerinde sarımsı renk tonlarındaki çilleri, çekiciliğini daha arttırıyor. Çilli begonya bakımı da son derece basittir.

Çilli Begonya Bakımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde evlerde, ofislerde ve iş yerlerinde yaygın şekilde yer verilen çilli begonya bakımı oldukça kolaydır. Herkes tarafından son derece pratik bir şekilde her mekanda rahatlıkla çilli begonya yetiştiriciliği gerçekleştirilir. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi olarak çilli begonyanın kesinlikli nemli bir ortam seviyor olmasıdır. Bu nem gereksinimlerini, ekili olduğu toprağının nemli kalması sağlanarak, karşılanabilir. Fakat mutlak suret ile bitkinin yapraklarına nem gereksinimini karşılamak üzere ‘su püskütrme’ işlemini gerçekleştirmemeye dikkat etmek gerekiyor. Bu teknik ile günümüzde pek çok bitki türünde son derece başarılı etkiler doğuruyor olsa da kesinlikle çilli begonyada olumsuz sonuçlara yol açmaktadır.

çilli begonya

Yarı gölgeleri ve aydınlığı seven çilli begonyanın kesinlikle doğrudan güneş alan bir yerde tutulmaması gerekir. Çünkü bu halde dekoratif etkiye sahip olan yapraklarının zarar görmesine neden olunabilir. Güneş ışınlarından kaynaklı olarak yapraklarının zarar görmesine neden olunmaması için doğrudan güneş alan bir noktada tutulmamasına dikkat edilmelidir. Çilli begonyanın sulama işlemlerini ise ilkbahar aylarından başlayarak, kademeli olarak arttırmak gerekiyor. Özellikle de yaz aylarının yüksek sıcaklık derecelerinde çilli begonyanın suya olan ihtiyacı daha yüksek seviyeye çıkacağından sulamada daha dikkatli olunması gerekir. Bu noktada toprak yüzeyini kontrol ederek, su gereksinimi durumu belirlenebilir. Çünkü çilli begonya bitkisinin toprak yüzeyinin nemli kalması gerekir. Kış aylarında ise su gereksinimi daha minimum seviyede olacağından, daha az sulama gerçekleştirilmesi su ihtiyacının karşılanmasında yeterli olur.