Chioggia ( İtalyan ) Pancarı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Chioggia pancarının adı, İtalyan kıyılarındaki Chioggia kasabasından gelmektedir. Ilıman ve serin bölgelerde yetişme özelliğine sahiptir. İçinin halkalı görünümü şekeri andıran Chioggia pancarı nedir? Nasıl tüketilir?

19. yüzyılın başlarından itibaren yetiştiriciliği yapılan Chioggia pancarı şeker pancarı türlerindendir. Tadı daha çok kırmızı pancara benzer veya daha tatlıdır.

Chenopodiaceae familyasındandır. Akdeniz, Avrupa’nın Atlantik kıyılarında ve Kuzey Afrika’da yetişen yabani bir deniz bitkisi olan deniz pancarı (B. maritima) soyundan gelen chioggia pancarı ilk olarak 1840 yılında kurulmuş İtalya’da bir ada köyü olan Chioggia‘da tanınmıştır.

Kırmızı ( pembe ) beyaz çizgili chioggia pancarı ılıman – serin iklimlerde yetişir, ancak sıcaklığa da uyum gösterebilir. Dış yüzeyi fuşya rengindedir ve dilimlendiğinde iç tarafı pembe ve beyaz çizgilidir. Diğer pancarlar gibi, aynı şekilde tüketilebilir.

Şeritli şeker, şeker kamışı, çikolata ve boğa pancarı olarak da bilinir. Pişmiş Chioggia pancarı canlı rengini korumaz, piştiğinde soluk renge bürünür.

Chioggia pancarı nasıl yenir?

Chioggia pancarları soğuk veya sıcak servis edilebilir. Özellikle salatası ve kavurması yapılarak tüketilmektedir. Salatada taze veya haşlanmış olarak, kavrularak, kızartılarak, sotesi, çorbası ve turşusu yapılarak tüketilebilir. Izgara tavuk veya deniz ürünlerinde garnitür olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sapları ve yaprakları da aynı şekilde değerlendirilebilir.

Chioggia pancarı yenilebilir kök, sap ve yapraklardan oluşur. Küre şeklindeki fuşya renkli kök, alacalı pembe ve fıstık renkli orta gövde ve geniş dalgalı yeşil yaprakları vardır. Chioggia pancarı içeriğindeki doğal olarak ve yüksek miktarda bulunan geosmin, toprağımsı lezzeti veren maddedir. Bu toprağımsı tadın, limon ve balzamik sirkeyle, şarap, kırmızı et, tereyağı, füme balık, salatalık veya keçi peyniri gibi daha keskin lezzetlerle servis edilmesi tavsiye edilmektedir.

Çiğ olarak dilimlenerek şurup, balzamik sirke veya limon sıkarak tüketilebilir.

Keçi peyniri, patates püresi ve haşlanmış pancar üçlüsü bazı ülkelerin en sevilen lezzetlerinden. Pancarı çiğ olarak dilimli veya haşlayarak kullanabilirsiniz. Portakal, keçi peyniri ve dilimli pancar da aynı şekilde şarapla tüketilebilecek bir gargnitür olarak değerlendirilebilir.

Pancar salatası olarak: Pancar, salata malzemelerini tamamlayıcı öğe olarak; tahıl salatasında, beyaz peynir veya yeşillik salatasında kullanılabilir.

Pancar turşusu: Sirke ve toprağımsı tatlılık bir arada kullanıldığında yemeklerin yanında başka bir garnitüre ihtiyaç kalmıyor.

Tatlı olarak: Kakaolu keklerde ve dondurması yapılarak tüketilmektedir.

Ülkemizde halkalı pancar olarak da bilinen Chioggia pancarı tohumu satın alınarak ekimi yapılabilir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir