Ceviz Antraknozu Hastalığı İle Mücadele

ceviz antraknozu

Ülkemizin tüm coğrafi koşullarında yaygın bir ceviz hastalığı olan Ceviz Antraknozu, oldukça bulaşıcı oluşuyla biliniyor. Zamanında müdahale edilmediği takdirde ağacın verimini %100 düşürüp kurutacaktır. Hastalığın ortaya çıkma ve yayılma zamanları yaz aylarıdır. Zamanında gerekli önlemler alınmaz ise her geçen sürede ağacın verimini düşürmektedir.

İlk belirtileri meyvelerin küçülmesi, yaprakların kıvrık bir şekilde durması ve sararması ve meyvelerde oluşan lekelerdir. Ceviz Antraknozu hastalığına müdahalede etkili kimyasal yöntemler mevcuttur fakat bu yöntemler ağacı iyileştirirken aynı zamanda zarar da verebilir. Teşhisi erken yapılırsa fiziksel müdahaleler ile ağaca zarar vermeden hastalığa karşı önlemler alınabilir. Ağaçtan düşen ölü yapraklar, toprağa karışarak ağacın daha da içine yayılmaya çalışır. Bu yüzden hastalıklı yapraklar imha edilmeli ve toprağın havalanması için yılın belli kısımlarında çapalanmalıdır. Ağacın hastalıklı kısımları ise budanmalıdır.

ceviz antraknozu

Kimyasal olarak etkili mantar ilaçları mevcuttur Bordo bulamacı olarak adlandırılan tedavi yöntemi yaygın olarak kullanılır. İlkbaharda tohumların ortaya çıkışından sonra başlayıp ağacın meyvesi olan cevizin fındık boyutuna geldiği ana kadar ağacın bu yöntem ile yıkanması gerekir. Yapraklardaki tomurcuklar, orta büyüklüğe geldiğinde ilk ilaç uygulanmalıdır. En büyük formuna gelince ise ikinci ilaçlamanın zamanı gelmiştir. Sonraki ilaçlama ise ceviz meyvesinin fındık boyutunda olduğu dönemde yapılmalıdır. Bordo bulamacı tedavisi, ağacın bir çok yönden bağışıklık kazanmasını sağlar. Yapımı ise çok kolaydır fakat kıvamını tutturmak zaman alabilir. Göztaşı ve kireç kullanılarak rahatça yapılabilir. İlkbahar döneminde %1’lik bordo bulamacı uygulanırken, sonbahar döneminde %2’lik bir oran tercih edilir.

ceviz antraknozu

Gerekli malzemeler

1 kilo göztaşı
1 kilo sönmüş kireç
2 tane Plastik kova
2 adet karışım için uygun sopa
Su

Plastik kovanın içine ilk önce kireç konulur ve su ile karıştırılır. Diğer kovanın içinde de göztaşı su ile karıştırılır. İlaçlama pompasının tankına ilk önce kireç karışımı konularak süzülür. Daha sonra göztaşı karışımı ilaçlama aletinin süzgecinden geçirilir. Açık mavi renkli bir görünüm elde edilir. 10 litreye kadar su konulup karışım tamamlanır. İlacın doğru oranda olup olmadığı passız bir çivi ile kontrol edilir. Çivinin renginde değişme olmuyorsa ilaç doğru kıvamdadır. İnsan sağlığına oldukça zararlı olan bu ilaçların kullanımında oldukça dikkatli olunmalıdır. İlaçlama esnasında maske kullanılmalı ve rüzgarın etkili olduğu zamanlarda ise ilaçlama yapılmamalıdır. Ceviz Ağacı Özellikleri İçin Tıklayınız

Paylaş

One thought on “Ceviz Antraknozu Hastalığı İle Mücadele

  1. Muharrem Arslan

    Bu verilen miktarlar(1 kg sönmemiş kitec, 1 kg göztaşı) 100 kg su ile karıştırılıyor. O zaman %1lik bordo bulamacı olur. %2 lik için ise bu miktarlar 2 şer kg. Olmalıdır.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir