Ceviz Ağacı Özellikleri

Dünyanın en büyük ve görkemli ağaçlarından birisi de ceviz ağacı olarak bilinir. Özellikle meyve verilen ağaçlar arasında en uzun ömürlü olan ağaçlardandır. Çoğu ceviz ağacının ömürleri bin yıla kadar ulaşabilmektedir. Ceviz ağacı normal koşullarda dikim zamanından 7 yıl sonrasında meyve vermeye başlasa da bu süreyi aşılama yolu ile 4 yıla kadar indirebilmek mümkündür. Dünyadaki en iyi ceviz ağaçlarının vereceği meyve miktarı en fazla 100.000 adet ile sınırlı olup bu miktar da yaklaşık olarak 800 – 900 kilogram civarında olmaktadır.

Ceviz Ağacı Fidanı Dikerken Mesafenin Önemi

Her bitki de olduğu gibi ceviz ağacında da dikim mesafesinin önemi büyüktür. Fidan dikiminde aradaki mesafe doğru hesaplanmalıdır. Ceviz ağacı büyük taç şeklini oluşturduğunda arada ki mesafe yeteri kadar geniş olmalıdır. Bu mesafeler ise ceviz ağacının çeşidine ve yapısına bağlı olarak değişir.

ceviz ağacı

Ceviz Fidanı Hangi Tür Topraklarda Yetişir?

Ceviz fidanı dikiminde diğer önemi etkenlerden birisi de dikilecek olan fidanın toprak ve iklime uygun olmasıdır. Ekilecek olan toprağın türü belirlenerek ceviz fidanı dikiminde buna göre bir yol izlenmelidir. Mesela kıraç besin değerleri yönünden zengin olmayan, sulama imkanları diğer topraklara göre daha kısıtlı olan yerlerde fidanlar kısa mesafelere dikilmelidir. Derin, humuslu, havalanmaya müsait, uygun sulama yapılabilen topraklarda ise ceviz fidanları daha uzak mesafeler ile dikilmelidir. Unutmayalım ki ceviz fidanı dikerken toprak türü ve dikim mesafesi iki önemli unsurdur. Cevizin Faydaları

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir