Çatı Teras Bahçe Uygulaması

teras bahçe

Hızlı şehirleşmenin etkisiyle yeşillik alanların gittikçe azalması, şehirde yaşamaya zorunlu olanların psikolojisini alt üst etmektedir. Betonlaşan dünyadan kaçmak isteyenler için en iyi çözüm ise çatı teras bahçe uygulamasıdır. Bu sayede ister çatınızda ister teras balkonunuzda, hayalini kurduğunuz bahçeye kavuşabilirsiniz. Fakat söylemeden geçmeyelim,  bu uygulama kesenizin ağzını bayağı bir açmanızı gerektirecektir.

Çatı ve teras bahçe uygulaması, altyapınızın kalitesine göre değişiklik göstermektedir. İstenilen izalasyon ve çatınızın görünümüne göre bahçe tasarlanır. Beton zeminin taşıyabileceği şekilde altyapı katmanları oluşturulur. En alt katmanda bulunan beton zeminin üstüne su yalıtımı, izalasyon ve çakıl üstüne drenaj uygulanır. Minerallendirilmiş kaliteli toprak, en üst katmana yerleştirilir. İsteğe göre sulandırma sistemi de altyapıya eklenir. Çim ve bitkilerinizi dikebileceğiniz derinlikteki bahçeniz kullanıma hazır hale gelir. Toprağın derinliği, yapılacak çatı-teras bahçe çeşidine göre farklılık göstermektedir.

teras bahçe uygulaması

Ağaç gibi derin toprağa ihtiyaç duyan durumlarda Ensantif çatı bahçesi tipi yapılır. Karma Bahçelerde ise daha modern bir bahçe amaçlanır. Çakıl taşları ve tahta zeminin yanına küçük toprak alanlar yapılır. Bu alanlara hazır halde çiçekli çimler dikilir. Toprak alanının az olduğu alanlarda çiçeklerin ve uzun bitkilerin saksılarda yetiştirilmesi daha iyi olacaktır. Bahçe tasarımı planlaması da buna uygun yapılmalıdır. Saksılar toprak üstüne değil, teras-bahçenizdeki beton zeminlere konulmalıdır.

Dar Teraslarda Uygulanması

Kısıtlı alana yapılan çatı-teras bahçe uygulamasında çim ekimi için en uygun zaman bahar aylarıdır. Çim tohumları ekildikten sonra düzenli bir şekilde sulandırılması gerekir. Çimler 7-10 cm civarında iken yarısına kadar biçilir. Bahçe bakımı uzun emek isteyen bir iştir. Sık sık sulama yapılan toprak, belli bir süre kaliteli gübre ile minerallendirilmesi gerekir. Çim tohumlarının büyümesi zaman aldığından alternatif yöntemlerle rahat bir şekilde çimlendirmeyi yapabilirsiniz. Hazır yetişmiş çim çeşitleri de bu konuda oldukça kullanışlı olma özelliğini taşıyor. Üstelik bu tarz hazır çimler, her türlü mevsimde dayanıklı olmaları ile biliniyor.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir