Çam Kozalağı Reçeli Faydaları ve Hazırlanışı

çam kozalağı reçeli

Çam kozalağı reçeli Ruslar tarafından bir çok derde deva olduğu düşüncesiyle oldukça yaygın kullanılan bir reçeldir. Yapılışı da çok zahmet gerektirmeyen Çam kozalağı reçelini siz de kolaylıkla yapabilir ve kahvaltı sofralarınıza faydalı bir yenilik getirebilirsiniz.

Gün içerisinde 1 bardak çam kozalağı suda kaynatılarak içilebilir. Kozalağın içerisinde  40 gram protein, 19 g kalsiyum, 3,9 gram şeker, 14 gram karbonhidrat, 60 mg potasyum bulunmaktadır.

Sirke ile birlikte karıştırılan çam kozalağı çeşitli diş hastalıklarının tedavisinde de kullanılabilmektedir. Özellikle diş eti kanaması veya kronik damak problemlerinde bu yöntem kullanılabilir. Cildi güzelleştirdiği de bilinen çam kozalağının; 1 fincan zeytinyağı, 60 gr çam fıstığı, 35 gr balmumu ile karıştırılarak yaralara sürülmesi, hücrelerin yenilenmesine ve derinin beslenerek hızlı bir şekilde iyileşip kabuk tutmasına da yardımcı olur.

çam kozalağı

Çam kozalağı reçelinin faydaları;

Astım, öksürük, bronşit, grip nezle ve balgama gibi solunum yolları enfeksiyonlarında destekleyici olarak olarak kullanılır. Reçeli karaçam kozalakları ile yapılmaktadır. Boyları küçük olmakla beraber bu kozalaklar genellikle mayıs aylarında yetişiyor.  Çam kozalağı reçeli üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geliyor ve aynı zamanda da vücut direncini artırıyor.

Tadı bala benzediği içinde kahvaltı sofralarında tercih ediliyor.  Aynı zamanda günde 1 yemek kaşığı kozalak reçeli kuru öksürük ve balgama da iyi geliyor.

çam kozalağı reçeli

Çam kozalağı reçelinin hazırlanışı;

30 adet karaçam kozalağı2 kilo toz şeker 1 buçuk litre su 6 adet limon 2 tatlı kaşığı limon tuzu

Kozalaklar güzel bir şekilde yıkanıp temizlendikten sonra reçinesini atabilmesi için bir kaba alınır, üzerini geçecek miktarda su eklenir üzerlerine 2 adet limonun suyu sıkılır. Aynı işlem 3 gün boyunca tekrarlanır.   Bu işlemleri bittiğinde kozalaklar 3 kez taşacak kıvamda kaynatılır. İşlem tamamlandıktan sonra süzülüp soğuk suyun içerisinde bekletilir. Kozalaklar soğurken diğer bir yandan tencerede şeker ve su karıştırılarak şerbeti hazırlanır ve şerbetin içerisine kozalaklar atılarak kaynamaya bırakılır.

Kaynamaya başlayan şerbetin altı kısık ateşe alınarak kıvamını alana kadar pişirilir.reçel kıvamını alınca içerisine limon tuzu eklenir ve bir taşımlık daha kaynatılır. Ocaktan alınıp soğumadan kavanozlara doldurulur.

Püf noktası; kıvamı anlamak için soğuk bir tabağa bir damla kadar reçel döküp akışkanlığını kontrol edebiliriz. Koyu kıvamına kavuşmamış ise tekrar kaynatmaya devam edebiliriz.

Paylaş

2 thoughts on “Çam Kozalağı Reçeli Faydaları ve Hazırlanışı

  • tiftun özzi

   doğru… ben aynı suyu ile azala azala kaynatarak her türlü şifası muhafaza ediyorum…
   hatta önce 1 gün sıcak suda limanla bekletip, sonra aynı suyu kaynata kaynata devame ediyorum, taaaki bal rengi veya az daha koyusu oluşuncaya kadar…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir