Calamondin Reçeli Yapımı ve Faydaları

Anavatanı Filipinler’de calamansi olarak adlandırılan calamondin dünyada daha çok süs bitkisi olarak kullanılır. Süs bitkisi olarak yaygın kullanımı olan calamondin reçeli, marmelatı, suyu, şekerlemesi yapılarak ve yemeklerde ekşi sos olarak değerlendirilir. Calamondin reçeli yapımını ve faydalarını yazımızın devamında sizlerkle paylaştık…

Mandalina ve kumkuat arası özelliklere sahip hibrit bir bitki olan calamondin bütün turunçgiller gibi yoğun C vitamini içerir. Turunçgillerin sağlığa olan faydalarını içerir.

Calamondin meyvesi ekşidir. Bu nedenle limon ve portakalın kullanıldığı her şekilde kullanılabilir. Çaylarda, çorbalarda, salatalarda ve yemeklerde ekşi sos olarak, meyve suyu olarak, likör, reçel yapılarak ve kurusu şekerleme olarak tüketilebilir.

Tavuk, deniz ürünleri için marine veya sos olarak kullanılan calamondini örneğin hindi ile kızılcıkla yapılan bir sosla servis edebilirsiniz. Filipinler’de, calamondin meyvesinin suyu pastörize edilir ve ticari olarak şişelenir.

Calamondin kullanılımı ve faydaları

Filipinler’de meyvesinin suyu, kumaşlarda oluşan lekeleri( mürekkep lekesi gibi ) beyazlatmak için kullanılmaktadır.

Vücut losyonu özelliğiyle calamondin kabuğu, elde kalan deniz ürünlerinin kokusunu hemen giderir.

Sağlık açısından faydalarının yanı sıra cildi güzelleştiren, cilt lekelerini gideren ve yüzü beyazlatan özellikleri vardır. Cilde parlaklık verir.

Öksürük ve balgam söktürücüdür, soğuk algınlığına iyi gelir ve ateş düşürücüdür.

Böcek ısırıklarında calamondin suyu sürülmesi, kaşıntı ve oluşan tahrişi giderir.

Çilleri hafifletir, akneleri giderir, cilt lekelerini gidermede etkilidir.

Saçları gürleştirir. Kafa derisine meyveni suyu sürülerek uygulanmalıdır.

Hızlı kilo vermede yardımcıdır. Kabızlık için meyve suyu ısıtılır ve su ile seyreltilir.

Calamondin kabuğunda önemli oranda uçucu yağlara sahiptir. Calamondin kabuğu yağı, depresyon ve kaygı belirtilerini hafifletmek için kullanılır.

Malezyada zehirlenmelere karşı panzehir olarak kullanılımı vardır.

Saksılarda süs bitkisi olarak evleri güzelleştiren ve güzel kokmasını sağlayan calamondin meyveleri ilk çıktığında verimlidir. İyice olgunlaştığında reçel yaparak değerlendirebilir. Kabuğunun tatlı olması suyunun ekşiliğini dengeleyerek farklı bir lezzet sunar.

Calamondin reçeli tarifi

Bir kilo calamondin
Su
Büyük bir tencere
3-4 bardak şeker
1/2 su bardağı portakal suyu

Meyveleri iyice yıkadıktan sonra soymadan keskin bir bıçakla küçük dilimler halinde kesin ve çekirdeklerini ayıklayın. Keserken suyunun akması ihtimaline karşı bir kabın içinde kesme işlemini yapın. Üzerlerini kaplayacak kadar suyla 20 dakika yumuşayana kadar pişirin. Bir gece soğumaya bırakın. Jel kıvamı elde etmiş olursunuz. Sabah portakal suyunu ve şekeri ekleyin.

Kısık ateşte arada bir karıştırarak 20 dakika kadar pişirin. 20 dakika pişirmeyle reçel koyu renge ve kıvamına gelmiş olur.

Kullanacağınız kavanozları ve kapaklarını kaynar suda 10 dakika sterilize edin. Kavanoza veya kavanozlara doldurun. Kapağı sıkıca kapatın. Kavanozu ters çevirin ve 10 dakika sonra tekrar düz oturtun.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir