Brokoli Nasıl Kurutulur?

brokoli kurutma

Erkekler tarafından pek sevilmeyen bir sebze olsa da kadınların severek yediği besinler arasındadır. Brokoli yeşil rengi ile top halinde bir sebzedir. Hem taze hem de haşlanarak rahatlıkla yenilebilmektedir.  Brokoli kurutma yöntemiyle de tüketilebilmektedir.

Sağlık açısından çok faydalı olan bir besindir. Bu besine ülkemizde kış aylarında pazar ve manav tezgahlarında rahatlıkla rastlayabilirsiniz. Yaz aylarında ise kış aylarındaki brokolileri kurutarak tüketmeye devam edebilirsiniz.

brokoli kurutma

Fırında brokoli kurutma yöntemi

Sebzeler kurutulduğunda içeresindeki su kaybolduğu için bakteri oluşumu engellenir. Bu sayede uzun süre saklayabilir ve her mevsimde tüketebilirsiniz.

Brokolileri kurutmak için öncelikle pazar ve manavdan istediğiniz miktarda brokoli alınız. Brokolilerin yeşil renkte sararmamış olmasına dikkat ediniz.

Brokolileri bir bıçak yardımı ile yapraklarından temizleyerek küçük parçalara ayrınız. Daha sonra yıkayarak süzgeçte suyunun süzülmesini bekleyiniz. Bir tepsinin içine yağlı kağıt sererek üzerine brokolileri diziniz. Önceden ısıttığınız fırının içine tepsiyi yerleştiriniz 30 dakika sonra brokolileri tersyüz ediniz. Brokolileri tamamen kurutana kadar fırını ara sıra kontrol ediniz. Brokoliler kuruduktan sonra fırından tepsiyi çıkararak soğumaya bırakınız. Soğuyan brokolileri cam bir kavanoza ya da bez bir torbaya yerleştirmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Kuruyan brokolileri çorba, köfte, salata ve makarna gibi çeşitli yiyeceklerin içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

brokoli kurutma

Hava yardımı ile kurutma yöntemi

Hava ile brokolileri kurutmak gayet kolay ve maliyet gerektirmeyen bir yöntemdir. İlk önce brokolileri yıkayıp parçalara ayırmalısınız. Daha sonra hava alan, kuru, sıcak ve toz olmayan bir yere bez sererek brokolileri üzerine diziniz. Brokolileri ara sıra kontrol ederek ters yüz etmeniz gerekmektedir.

Bu yöntemde kuruma süresi birkaç haftayı bulur. Fakat brokolilerin daha hızlı şekilde kurutmasını isterseniz meyve ve sebze kasaları gibi delikli olan bir malzemenin üzerine brokolileri sererek alttan hava almasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem alt kısım hem üst kısım hava alacağından kurutma süresi yarı yarıya kısalacaktır.

Brokolileri güneşe sermek yerine gölgede kurutmak brokolilerin vitamin ve mineral değerlerinin korunmasını sağlayacağından gölgede kurutmak daha sağlıklı olacaktır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir