Borazan Mantarı

Cantharellaceae familyasına ait yenebilen mantar türü olan borazan mantarı, yunan mitolojisinde bolluğu simgelemektedir. Mantarın Latince de adı Craterellus Cornucopioides olarak bilinmekte ama halk arasında bilinen adı trompet mantarı ya da siyah trampettir. Diğer mantarlardan ayrılmakta olan özelliği koyu renklidir ve bu özelliğinin yanında hem lezzetli hem de pahalı bir mantar türüdür.

Borazan mantarları Dikkatli kullanılması gereken mantar türlerindendir. Çünkü bu mantarların türlerine çok benzer olan zehirli mantarlarda bulunmaktadır. Bu nedenle hangi mantar türünün tüketildiğine çok dikkat edilmelidir. Borazan mantarının külaha benzemekte olan koyu gri şekli ve boyutu genelde 6 ila 15 metre arasında değişmektedir. Şekil itibari ile mantarın tadının kötü olduğu düşünülebilir ama en lezzetli ve değerli olan mantarlar arasında yer almaktadır. Borazan mantarının en uyumlu olduğu yemek türleri balık yemekleri ve sebzeli sote yemekleridir.

borazan mantarı

Borazan Mantarı Nerelerde Yetişir?

Borazan mantarının yetiştiği yerler arasında kayın, meşe gibi geniş yaprakları bulunan ağaçların yer aldığı ormanlar bulunmaktadır. Kalkerli topraklarda bolca bulunmaktadır. Rengi siyah olduğu için mantar çok kolay saklanabilmektedir ve bu yüzden bulmak çok zordur. Bu mantarları toplayan kişiler bu tür mantarları ararken kara bir deliğe bakıyormuş hissini çok sık yaşamaktadır. Dünya üzerinde yetiştiği alanlar arasında Japonya, Kore ve bu ülkenin yanında Kuzey Amerika ile Avrupa’da yer almaktadır. Bu mantarın ülkemizde yetiştiği bölge ise Ege’dir.

Mantarın yapısında bol lif bulunduğu için sindirim sistemi üzerinde son derece etkilidir. Yüksek miktarda C vitamini içerir ve bu sayede bağışıklık sisteminin daha çok güçlenmesine yardımcı olur. Diğer bir güçlü yanı ise doymamış yağ asitlerinin bünyesinde fazla olmasıdır. 100 gram borazan mantarının içerisinde 70 gram protein bulunmaktadır. Bu yüzden proteini en yüksek olan mantarlardan biridir. Günlük alınması gereken protein miktarını tek başına dahi karşılayabilir. Vücut için gereken karbonhidratları sağlar ve yüksek besin değerleri sayesinde vücudun gerekli direncini sağlamasına yardımcı olur.

Paylaş

One thought on “Borazan Mantarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir