Bitkilerde Dayanıklılık Mekanizmaları

bitkilerde dayanıklılık

Bitkiler hakkında pek bilinmeyen ilginç özelliklerden biri de bitkilerde dayanıklılık mekanizmalarına sahip olmalarıdır. Bu özellikleri sayesinde bitkiler patojenlere karşı farklı eylemler içerisinde olabilmekte ve aralarında oldukça karmaşık bir iletişimin bulunması sayesinde patojenler tarafından gerçekleştirilen saldırılara karşı koymak durumunda kalabilmektedir. Patojenler, saldırılarında bitkileri yendikleri takdirde bitkilerde konolize olarak bitki hastalıklarının meydana gelmesine kolayca zemin hazırlamaktadırlar.

Bu bakımdan tıpkı insanlarda olduğu gibi bitkilerde de bağışıklık savunma mekanizması yer almakta ve bu mekanizmanın yeteri ölçüde güçlü olmaması durumunda dış saldırılar sonucunda hastalıklara maruz kalabilmektedir.

Bitkiler, patojenlere karşı başarılı oldukları takdirde ise, patojenlerin bitkilerde konolize olması söz konusu olamamakta ve bu sayede bitkiler gelişim süreçlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmektedirler.
Bitkilerde Dayanıklılık Mekanizmaları İse Şu Şekildedir;

Dikey Dayanıklılık

Dikey dayanıklılıkta patojenlerin belirli çeşitlerine göre bitkilerin dayanıklılık göstermesi durumudur.

Yatay Dayanıklılık

Yatay dayanıklılık mekanizmasında ise bitkilerin tüm ırklara karşı konukçu bitki tarafından dayanıklılık gösterilmesi durumudur. Bu mekanizma genel anlamda farklılık teşkil etmektedir.

Bitkilerde Dayanıklılık Mekanizmaları Üreticiler Açısından Önemi Nedir?

Alanında uzman olan üreticiler genellikle bitkilerin dayanıklılık mekanizmaları hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. Bu alanda gerekli eğitim programlarına katılmış ve bu sayede bitkilerde ne zaman hastalık belirtisi görülebileceği hakkında doğru yönde fikirler yürütebilmektedirler.

Fakat bitkilerde dayanıklılık mekanizmaları hakkında temel bilgisi bulunmayan üreticiler bulunmaktadır.  Maalesef ki ilgi alanında bulunan bitkilerde ne zaman hastalık belirtileri görülebileceği hakkında herhangi bir bilgiye sahip olamamaktadırlar.  Bu olumsuz durum sonucunda ise, meydana gelen bitki hastalıklarında da gerekli müdahaleyi erken süreçli olarak yapamamaktadırlar.

Bu bakımdan bitkilerde meydana gelebilecek hastalık belirtilerinde erken müdahale süreci başlatılması açısından bitki yetiştiricilerinin mutlak olarak bitkilerde dayanıklılık mekanizmaları hakkında gerekli olan eğitim çalışmalarına katılması gerekmektedir.

Bitkilerde Dayanıklılık Mekanizmaları Hakkında Gerekli Eğitimler Nereden Alınabilmektedir?

Bitkilerde dayanıklılık mekanizmaları hakkında eğitim programları bulunmaktadır. Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından internet dünyası üzerinden tamamen ücretsiz olarak çiftçilerin hizmetine sunulmaktadır. Ayrıca bağlı bulunulan ilde Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hizmete sunulan merkezlerde de bitkilerde dayanıklılık ve bitki hastalıkları ile müdahale yöntemleri hakkında da çiftçilere profesyonel anlamda eğitim programları sunulmaktadır.

Her Bitki Türü İçin Geçerli Midir?

Bu mekanizmalar tüm bitki türleri açısından geçerlidir. Tüm bitkilerde mutlak olarak bulunan dayanıklılık mekanizmaları sayesinde bitkiler yetiştirildiği doğal ortamda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bitkiler açısından bir tür savunma sistemi olan bitkilerde dayanıklılık mekanizmaları tükendiği takdirde, bitkilerin sağlıklı bir biçimde gelişim göstermesi durmakta ve sonucunda hastalık belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Bu bakımdan çiftçilerin bitki yetiştiriciliği alanında bitkilerin sağlıklı ve sorunsuz bir gelişim dönemi geçirebilmesi açısından gerekli olan tüm bakımlarının yapılması ve bitkilerde dayanıklılık mekanizmaları hakkında profesyonel anlamda bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir