Bitkilerde Bakteriyel Yaprak Yanıklığı Hastalığı (Xylella Fastidiosa)

bakteriyel yaprak yanığı hastalığı

Zeytin ağaçlarından turunçgiller ve daha pek çok ağacı etkileyen ve çok sayıda hastalığın etmeni olan bakteriyel yaprak yanıklığı hastalığı en fazla Avrupa’da özellikle de İtalya’nın Apualia bölgesinde görülür.  Bahçelere çok ciddi anlamda hasar verebilmektedir. Xylella Fastidiosa hastalığı bölgede yaklaşık 8.000 hektarlık zeytin ağacına hasar vererek büyük problemlerin oluşmasına neden olmuştur.

Xylella Fastidiosa farklı ağaçlarda farklı isimlerle bilinmektedir. Hastalığın bulunduğu bitkiler ve bitkilerde neden olduğu hastalıkların en önemlileri: Asma’da Pierce Disease, Turunçgillerde Alacalı Kloroz yani Citrus Variegated Chlorosis, Bademde yaprak yanıklığı Almond Lead Scorch, Şeftalide Phony hastalığı olarak biliniyor ve Phony Peach Disease, Erikte ise Plum Leaf Scald ve Zakkumda ise Oleander Leaf Scorch olarak bilinmektedir.

Önleme yöntemleri ve mücadele teknikleri

Xylella Fastidiosa hastalığı ile mücadele iki başlık altında incelenebilmektedir. İlk teknik henüz ağaçlarda hastalık oluşmadan önce yapılmaktadır. Bu teknik için karantina tekniği ve sağlık üretilmiş materyallerin kullanılması gerekmektedir. İkinci teknikte ise hastalık oluştuktan sonra ortaya çıkan alanlarda yapılabilecek mücadeleler yer almaktadır.

Bu teknik için eradikasyon ve vektör böcek mücadelesinin yanında temizlik önlemleri sayılabilir.
Xylella Fastidiosa karantinaya tabi olması nedeni ile hastalık tespit edilir edilmez direk karantina altına alınmalıdır. Eğer hastalık var bulunduğu ortamda yabancı otlar dahi varsa bu alanlar kapsamakta olan tüm bitkiler tespit edilmeli ve ardından tespit edilen böcekler ve hastalıklı otlar ile mücadele edilmeye başlanmalıdır.

Paylaş

One thought on “Bitkilerde Bakteriyel Yaprak Yanıklığı Hastalığı (Xylella Fastidiosa)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir