Ayva Ağacı Özellikleri

Ayva ağacı gülgiller familyasında mensuptur. Boyu 4 ila 5 metre olan bu ağacın kökleri ise fazla derine inmeyip gövdesi kırmızı – kahverengi tonlardadır. Ayva ağaçlarının eski bir geçmişleri vardır. Günümüzde 10 ila 1000 metre arasında yükseklikte olan her yerde yetişmektedirler. Ayva ağaçları için en iyi iklim deniz iklimi olup iyi bir üretim ve hasat alabilmek için iklim ve hava koşullarının fazla nemli ve soğuk olmaması gerekir. Fazla nem ve soğuk meyvelerin kalitesiz ve sert olmasına yol açar.

Ayva Ağacının Sulaması

Anadolu gibi yazı kurak ve sıcak geçen bölgelerde ayva ağaçlarının sağlıklı ve düzenli büyümeleri aynı zamanda da kaliteli meyve vermeleri için düzenli sıklıklarda sulanmaları şarttır. Sulama işlemi yapılırken aşırı sulama ve suyu gövdeye verme gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Sulama için karık ve salma gibi yöntemler yerine yağmurlama ve damlama yöntemleri daha fazla tercih edilmelidir. Bu sayede doğru orantıda sulama yapılabilir iyi ve daha kaliteli meyveler alınabilir.

Ayva Ağacında Budama

Ayva ağaçlarında fidanın alınmasıyla birlikte ilk budama başlamış olur. Budama işlemi yapılırken gövde alçaktan taçlanır. Meyveler sürgün uçlarında oluştuğu için dalların uçları fazla derin bir biçimde budanmaz. Ayva ağaçlarında başlangıçta budama iyi ve düzgün bir şekilde yapılırsa ileri ki yıllarda fazla budamaya ihtiyaç duyulmaz. Aşı yapılması gerektiğinde ise durgun göz aşısı tercihedilmelidir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir