Ayı Sarımsağı Nasıl Kullanılır?

ayı sarımsağı

Ayı sarımsağı, cadı soğanı olarak da bilinmekte olup zambakgiller ailesine dahil bitkiler arasında yer almaktadır. Ayı sarımsağının bilinen bilimsel adı Allium ursinumdur. Ayı sarımsağının yetişebilmesi için en uygun bölgeler arasında çayır, gölgelik yerler, çalıların alt kısmı ve ormanlık bölgelerde kendiliğinden yetişebilmektedir. Sarımsağın yaprakları koyu yeşil, gövde bölümü kalem gibi olup soğan ya da sarımsak benzeri kökleri ile dikkat çekmektedir. Ayı sarımsağının yoğun kokusu bulunmakla birlikte kendini hemen belli etmektedir.

Ayı sarımsağı sadece Türkiye’de ve ülkemizde yetişmektedir. Türkiye’de Doğu Karadeniz bölgesinin Adana ve Tunceli illerinde yetişmekle birlikte Tunceli ilimizde koruma altında olup koparıldığı taktirde para cezası ile uygulanmaktadır.

Ayı sarımsağının soğancık kısımları kullanılmaktadır. Soğancık kısımlarının tohumları Haziran ve Ağustos aylarında çıkarılarak Gölge’de ya da 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulmaktadır. Soğan kurutulduktan sonra paketlenerek torbalara konulur ve gölge, kuru ve havadar bölgelerde saklanır.

ayı sarımsağı

Ayı Sarımsağı Kullanımı

Bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucunda ayı sarımsağının ot ekstresinden elde edilen kapsül başta olmak üzere bağırsak mantarı, damar sertliği ve kan yapıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu hastalıkların neden olduğu yorgunluk, depresyon ve romatizma gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırmaktadır.

Ayı sarımsağı halk arasında yorgunluk, halsizlik, depresyon, bulaşıcı hastalıklar, ishal, kabızlık, grip, öksürük ve diğer bağırsak mantarlarına karşı kullanılır.

Ayı sarımsağının çayının yapılabilmesi için iki yöntem bulunmaktadır ya sıkılması ya da ekstresi çıkartılmalıdır. Ayı sarımsağının birleşiminde bulunan önemli maddeleri kaybetmemesi için kesinlikle kurutulmaması gerekir.
Taze ayı sarımsağı otunun 10 ila 20 gram arasında demliğe konularak üzerine 400- 500 gram kaynar su ilave edilmesi ve 5 ila 10 dakika arasında dinlenmeye bırakılması ardından süzülerek içilir.

Ayı sarımsağının yaprak ve çiçek kısımları ince ince kıyılarak bir şişeye konulmakta olup içerisinde 80 ml %70 alkol ilave edilerek güneş ışınlarından muhafaza edilmesi gerekmektedir. Fakat arada saklanılan yerden bazı dönemlerde çıkartılarak çalkalanması ve 4 ila 6 hafta sonra süzülmesi ve Homeopati’de bilinen tentür olarak kullanılabilmektedir.
Ayı sarımsağının bilinen bir yan tesiri olmamakla birlikte çok acı olması nedeni ile fazla yenilememektedir. Sarımsak Kürü

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir