Avokado Ağacı

Avokado, subtropik meyvelerden biridir ve bu meyve her zaman yeşil kalma özelliğini koruyan bir meyvedir. Limon, Mandalina, Portakal gibi turunçgiller ailesine iklim gereksinimi bakımından çok benzeyen Avokado ağacı, özellikle limonların yetiştiği yerlerde çok daha kolay yetişmektedir. Avokado meyvesi ise, armut ile oldukça benzerlik göstermektedir. Amerikan armudu olarak da isimlendirilen bu meyvenin %7 ile %25 arasında yağ içerdiği de bilinmektedir.

Avokado meyvesi kalsiyum ve demir açısından çok zengin bir besin olma özelliği taşımaktadır. Bu minerallarin yanında içerdiği potasyum ile de, birçok meyveye göre zengin içeriklere sahiptir. %1 ile %2 arasında proteini de içinde barındıran Avokado, sıcağa bağımlı bir meyvedir. 21 dereceden aşağı sıcaklık da çiçeklerin organları istenilen seviyede çalışmaz. Sıcaklık 15 derecenin altına düştüğü takdir de ise, avokado meyvesinin çıkma ihtimali de orantılı olarak düşmektedir. Sert rüzgarların esmesi avokado meyvesine zarar verdiği için, bu meyvenin yetiştirildiği yere rüzgar kıranların kurulması tavsiye edilir.

Birçok toprak türünde yetişebilme özelliği olan avokado ağacı, alüviyal toprakları daha çok sevmektedir ve bu topraklar da çok daha verimli olmaktadır. Ticari olarak değerli olan bu meyve çeşidi, ülkemizde de yetişmektedir. Zutano, Bacon, Fuerte, Hass çeşitleri Türkiye’de en verimli yetişen türlerdendir.

Avokado ağacı dikmek isteyenler, bu ağacı çok soğuk olmadığı zamanlarda dikmelidirler. Sıcakların çok olduğu zamanlarda da bu ağacın dikilmesi tavsiye edilmez. Bunun sebebi ise, sıcakların fidanın tutma ihtimalini düşürmesidir. Bu yüzden en uygun zaman, Mart ayı ile Nisan ayıdır.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir