Armut Kurutma Nasıl Yapılır ve Nerelerde Kullanılır?

armut kurutma

Uzun bir ömre sahip armut ağacı güzel beyaz çiçeklere sahip bir ağaçtır bu çiçekler olgunlaştığında sarı ve yeşil tonları arasında sulu sulu lif açısından oldukça zengin meyveler meydana gelir. Bu meyvelerin insan vücuduna sayısız birçok faydası vardır. Vitamin ve mineral açısından da zengin olan armut meyvesini kurutarak da kullanarak bu faydalardan yararlanabilirsiniz. Armut kurutma çok fazla zahmet ve maliyet gerektirmeyecek şekilde ev ortamında kolaylıkla yapılabilecek bir işlemdir.

Kurutulan armutlar kolay bozulmadığı için de tüketme süresi uzar. Kurutma aşamasına geçilmeden önce ise öncelikle armutları güzel bir şekilde yıkamak gerekmektedir. Armut kabuklarını isteğe bağlı olarak soyabiliriz fakat soymadığımız zaman faydasını kat kat daha artırırız. Çünkü armut kabukları tam bir lif deposudur. Daha sonra çekirdekleri çıkartılır ve isteğe bağlı olarak dilim ya da halka olarak ince bir şekilde kesilir. Daha sonra evde temiz ve güneş alan bir yer aranarak temiz bir tülbendin üzerine armutları tek tek dizeriz. Armutların üst üste gelmesi armutların kuruma süresini uzatır ve küflenmesine sebep olabilir. Gün içinde kontrol edilerek ters yüz edilen armutlar daha güzel bir şekilde kurur.

armut kurutma

Armut kurutma işleminde kuruma aşamasını daha da hızlandırmak istersek armutların yerle temasını kesmemiz gerekmektedir. Bunu da armutların altına çamaşır teli ya da meyve kasası koyarak yapabiliriz. Başka alternatif fikirlerde yapılabilir. Burada önemli olan armutların iki yüzünün de aynı anda havayla temasını sağlamaktır. Kuruma işlemi biten armutları ya bez bir torba da ya da cam bir kavanozda saklayarak kullanmak daha sağlıklı olur.

Armut Kurusu Kullanım Alanları

İnsan sağlığına sayısız fayda sağlayan ve birçok vitamin içeren armut kurutulduğunda yaş olan meyve ile aynı oranda fayda sağlamaya devam etmektedir. İsteğe bağlı olarak kulanım alanları değişen armut kurusu farklı bir tat arayan insanlar için yemeklerde kullanılabilir. Çikolata sektörüne de giren armut çikolata yapımlarında kullanılır. Aynı şekilde pudinglerde de kullanılır. Diyetlerin vazgeçilmez ara öğünü olarak tüketilebilir. Çayın yanına yemek için sağlıklı yiyecekler arayanlara alternatif olarak gösterilebilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir