Armut Ağacı

Armut ağacı armut meyvesini yetiştirmek için kullanılan bir ağaçtır. Gülgiller familyasına ait olan armut ağacının ana yurdu Anadoludur. Armut ağacının 20 türü bulunmakta ve farklı yeler de yetişmektedir. Yaklaşık iki bin çeşidi olan armut ağacı ülkemizde neredeyse bütün illerde ve bölgeler de yetişir. Boyu 8 metreye kadar uzayabilen armut ağacının yaprakları parçasız, yeşil renkli ve kenarları incedir. Yabani güle benzeyen armut ağacının çiçekleri ilkbahar döneminde açmaya başlar.

Armut Ağacı Nasıl Yetişir

Armut ağacı çekirdekleri ile çoğalabilen bir ağaç olup uygun koşullar ve şartlar sağlanırsa iyi ve tatlı meyveler verebilir. Topraktan çıkan filizler kullanılarak istenilen armut türü aşılanmakta ve derin toprak gibi özelliklerin bulunduğu alanlarda yüksek boyutlu ve iyi meyveler veren armut ağaçları elde edilmektedir. Daha az derin olan topraklı bölgelerde ise armut ağaçlarının boyu daha kısa olmaktadır. Soğuğa dayanıklı olmayan bu ağaç türleri çok fazla suya ihtiyaç duyarlar. Armut ağacının dikileceği yerler belirlenirken kışın dondan etkilenmeyecek yerlere dikim yapılmasına özen gösterilmelidir.

Toprak bakımından diğer ağaçlara göre daha az seçici olan armut ağaçları yine de derin, geçirken, sıcak ve organik maddelerin fazlasıyla bulunduğu alanlara dikilirse verim konusunda artış sağlanacaktır. Aynı zaman da armut ağacının dikileceği toprağın mutlaka kireçsiz olmamasına özen gösterilmeli ve bu konuya dikkat edilmelidir. Armut ağacı dikildiği zaman bakımına çözen gösterilmeli dikildiği zamandan itibaren yılda en az 2 defa toprağı kazılarak işlenmeli ve yabani otlardan temizlenmelidir.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir