Antep Fıstığı Yetiştiriciliği

antep fıstığı

Ülkemizde bolca yetiştirilen antep fıstığının özellikle kaliteli yetiştirilebilmesi açısından bakımının çok iyi yapılması gerekmektedir. Bu bakımdan birçok besin ürünlerine oranla daha hassas bir yetişme tarzına sahip olan antep fıstığı birçok zahmetli aşamalardan geçirildikten sonra elde edilmektedir. Yaz aylarının uzun, sıcak ve kurak ve kış aylarının ise soğuk olduğu bölgelerde yetiştirilen antep fıstığı Mart ayı sonu ile Nisan ayı başlangıcında uyanma döneminden geçmekte ve Nisan ayı ilk yarısında ise çiçek açmaktadır.

Antep Fıstığı Yetiştirildiği Toprağın Yapısı

Her ne kadar antep fıstığının özel toprak yapısında yetiştirildiği kanısı varsa da, gerçek anlamda antep fıstığı birçok özelliklere sahip olan topraklarda yetiştirilebilmektedir. Derin, süzek, tınlı ve kısmen kireçli olan toprak türlerinde antep fıstığı yetiştirilebilmektedir.

Antep Fıstığı Yetiştirilmesinde Mutlak Olarak Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Titizlik gerektiren antep fstığı yetiştiriciliğinde mutlak olarak yapılması gerekenler ise şunlardır;

Toprağın İşlenmesi

İlk işlem olarak antep fıstığının yetiştirileceği toprağın işlenmesi gerekmektedir. Kolay bir işlem gibi gözükse de uzamnlık gerektiren bu işlemde ilgili toprağın iyice işlenmesine özen gösterilmelidir.

Gübreleme İşlemi

Antep fıstığı yetiştiriciliğinde ikinci aşama olarak gübreleme işlemidir. Toprağın üzerine serpilen gübreler sayesinde antep fıstığının daha sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi sağlanmaktadır.

Budama ve Sulama İşlemi

Son aşama olarak da budama ve sulama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede antep fıstığı üzerinde oluşabilecek olumsuz faktörlerin giderilmesi de sağlanmaktadır.

Antep Fıstığı Hasadı

Antep fıstığı hasadı el ile gerçekleştirilmektedir. Hasat döneminde ilk olarak ağacın altı iyice temizlenmekte ve toprağın bastırılma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu sayede yere düşen meyvelerin tahrip olması önlenmektedir.İlk olarak yere düşen meyveler toplanmakta, sonrasında ise ağacın altına büyükçe bir bez serilerek antep fıstığı toplama işlemi gerçekleştirilmektedir.

antep fıstığı

Ülkemizde Antep Fıstığı Yetiştiriciliği

Antep fıstığı yetiştiriciliğinde ülkemiz dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Toprak yapısının antep fıstığı yetiştirilmesine son derece müsait olduğu ülkemizde yetiştirilen antep fıstığı tüm illerimize ihraç edildiği gibi, ayrıca dünyanın birçok ülkelerine de ihraç edilmektedir. Bu bakımdan ülkemiz ekonomisine ciddi anlamda katkılar sunan antep fıstığı ülkemizin en önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır.

Antep Fıstığı Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Oldukça lezeetli bir tada sahip olması sayesinde antep fıstığı özellikle baklava, tahin ve birçok tatlı türlerinde tercih edilmektedir. Gaziantep ilimizin en önemli simgelerinden biri olan Gaziantep baklavası içerisinde antep fıstığı tercih edilmektedir.

Antep Fıstığı Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Günlük olarak yalnızca 10 adet antep fıstığı tüketilmesi sağlık açısından şu gibi faydalar sağlamaktadır.
Yüksek kolesterol seviyesini normale düşürmektedir.
Kan şekerinin yükselmesini engellemektedir.
Diyabet hastalığına faydalıdır.
Kalp sağlığını korumaktadır.
İltihapları yok etmektedir.
Vücuda enerji vermektedir.
Bu bakımdan uzmanlar, antep fıstığının günlük olarak en azından 10 adet tüketilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.

Paylaş

One thought on “Antep Fıstığı Yetiştiriciliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir