arama

Ananas Kurusu Nasıl Yapılır?

ananas kurusu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ananas, sarı ve kahverengi tonlarında bir renge sahip olan uzun ömürlü tropikal bir meyvedir. Meyvenin yapraklarında dikenleri bulunmaktadır. Tropikal bölge meyvesi olduğu için de sıcak iklimleri seven ve sıcaklık isteyen bir yapıya sahiptir. Yüzde 75’den fazla su içerdiğinden ve lif oranı çok fazla olduğu için zayıflamaya yardımcı bir meyvedir.

Ananasın ana yurdu Amerika’dır. Buradan da başka ülkelere yayılmıştır. İnsan sağlığına son derece faydalıdır içeresinde bulundurduğu vitamin ve mineraller çeşitli ve bol olduğu için pek çok hastalığa iyi gelmektedir.
Ananasın çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Salatalarımıza farklı bir tat olarak kullanabiliriz. Kek, pasta, tatlı ve pudinglerde kullanılabilir. Meyve olarak tüketilebilir. Suyu sıkılarak meyve suyu yapılabilir. Kurutulduğunda atıştırmalık olarak tüketilebilir.

ananas kurusu

Ananas Kurutma

Ananas kurutulduğunda hem uzun süre bozulmaz hem de istediğimiz zaman kullanabiliriz. Kurutma işlemi için manavdan yada marketten istediğimiz büyüklükte bir ananas alarak işe başlarız aldığımız ananası bıçakla dik bir şekilde tutarak kabuklarını ve baş kısmını keseriz. Kabukları kesilen ananasın orta kısmını da keserek tamamen temizleriz halka halka keserek hazır hale getiririz. Daha sonra altına yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye dizeriz.ve önceden ısıtılmış fırında kuruyana kadar bekletiriz kuruduktan sonra soğuyunca cam bir kavanoza doldurarak istediğimiz zaman kullanabiliriz.

Ananas düzenli olarak tüketildiği zaman, içindeki demir sayesinde kusurları bulunmayan bir cilde sahip olabiliriz. Kalsiyum sayesinde Saç ve tırnak yapısını daha güçlü hale getirir. A vitamini sayesinde göz sağlığımıza iyi gelir. B vitamini sayesinde daha fazla hücre sayısına sahip olmamıza katkıda bulunur. C vitamini sayesinde cilde daha fazla elastikiyet sağlar.

Ayrıca ananas bunlara ek olarak zayıflamaya yardımcıdır. Çünkü kalori olarak düşüktür ve içeresindeki su miktarı fazladır. İdrar söktürücü özelliği bulunduğundan vücuttaki toksinleri atarak selülitsiz bir vücuda sahip olabiliriz. Alerjik bir yapıdaki insanlar için önerilebilir çünkü korunma sağlar. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede hem tansiyonu düşürmeye yardımcı olur hem de yağların vücudumuzda birikerek kilo yapmasını engeller. Kemik ve eklem kireçlenmeleri ilerleyen yaşlarda sık karşılaştığımız bir sorundur. Bunun en aza inmesini sağlar. Kış aylarında vücut direncini artırarak grip ve nezleye karşı vücudumuzu korur.