Müzik indir

arama

ALFAALFA BİTKİSİ (Yabani Yonca, Kaba Yonca)

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Alfa Bitkisinin Özellikleri

Latince adı Medicago Sativa olan alfa bitkisinin ülkemizde yaygın kullanılan iki ismi: yabani yonca ve kaba yoncadır. Anavatanının Asya olduğu düşünülmektedir. Dünyaya Romalılar ve Araplar tarafından tanıtıldığı bilinmektedir. Özellikle Araplar tarafından çok kullanılan bir bitkiydi çünkü Araplar alfa bitkisindeki protein, vitamin ve mineralleri keşfetmişler ve bu yüzden Besinlerin Babası olarak adlandırmışlardır.

Farklı iklim koşullarına rahatlıkla uyum sağlayabilen bir bitkidir. Boyu en fazla üç metre olabilir. Çiçekleri mavimsi ve morsu bir renk alır.

Baklagiller ailesine dahil edilmiştir.

Alfaalfa Bitkisinin Yararları

Uzun zamandır faydaları keşfedilmiş bir bitki olduğu için eskiden beri kullanılan bir bitkidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi en çok Araplar tarafından kullanılan ve değer gören alfaalfa bitkisi yalnızca Araplarla sınırlı kalmamış; birçok Asya ülkesi ve Avrupa’da bulunan birçok uygarlık tarafından kullanılmış ve oldukça değer görmüştür.Mesela Çinliler Alfalfa bitkisini altıncı yüzyıldan beri böbrek taşları düşürmeye yardımcı, vücudu ödemden temizlemek, romatizmal rahatsızlıklarla savaşmak, şişkinlik ve gaz gidermek amacıyla kullanmışlardır. Kısacası alfa bitkisi zengin mineral, protein ve vitamin deposu olmasıyla kendine her zaman her yerde kullanım alanı bulmuştur diyebiliriz.

alfalfabitki

Alfaalfa Bitkisi manganez, kalsiyum ve beta-karoten gibi proteinler içerir ki özellikle beta-karoten kansere karşı verilen savaşta ve kalp rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça fayda sağlayan bir proteindir.
A, C ve K vitaminleri içerir.Bu yüzden gıda üreticilerinin gözdesi durumundadır çünkü alfaalfa bitkisinde bulunan vitaminler gıda üreticileri tarafından krolofil ve karoten deposu olarak kullanılmaktadır. K vitamini deposu olması da oldukça önemlidir çünkü K vitamini insan vücudu için gerekli çok önemli bir işlevde büyük bir destekçidir ki bu işlev belirli proteinlerin kalsiyuma bağlanmasıdır. Bu fenomen uygun kemik mineralizasyonu için yani organik bileşiklerin minerallere dönüşmesi için gereklidir.Yakın zamanlarda yapılan araştırmalar K vitamini noksanlığının kalça kırılması ve kalça çatlaması gibi sorunlara neden olduğuna işaret etmiştir. Burdan da alfaalfa otunun yararı bir kez daha vurgulanmış gibi görünüyor. Kısaca maddeleştirecek olursak, Alfa-alfa otunun yararları:

Kemikleri güçlendirir ve sağlıklı kemik oluşumuna katkı sağlar
Mafsal iltihabının giderilmesinde etkilidir
Artrit ve kireçlenmeye karşı olumlu sonuçlar verir
İştah açar
Besleyicidir
Anemi ve kansızlık tedavisinde etkili rol oynar
İdrar yolları problemleri, böbrek rahatsızlıkları ve idrar kesesi hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır
Böbrek kumu ve taşı düşürme aşamasında rahatlatıcı etkisi vardır
Karaciğer, kan ve böbrekleri temizleme işlevi vardır
Kan şekerinin dengelenmesinde yardımcıdır
Östrojen üretimini destekler
Kabızlığı hafifletir
Gut ve damla hastalıklarında etkilidir
Hipofiz bezi işlevlerine yardımcıdır

Alfaalfa Otunun Kullanım Önerisi:

Salatalarda kullanılabilir, çayı yapılabilir hatta bazı ülkelerde direk çiğ halde tüketildiği bilinmektedir.Alfa bitkisinin kullanılacak tarafları yaprakları ve kökleridir. Olgun alfalar çok yüksek diyet lifi içerir bu yüzden kullanımı kısıtlıdır. Piyasada genelde tablet olarak satılır,toz halinde yada kaynatılarak kullanılabilmektedir.

Uyarı: Doktorunuza danışmadan kullanmamanızı tavsiye ederiz.

 • Sevgi Kaplan
  3 sene önce

  Merhaba yabani(alfaalfa) yoncayi nereden temin edebiliriz? Acaba kurutulmuş olarak bulmamiz mumkun olurmu? Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1
  yorum beğen